Na jaki etapie jest futbol amerykański w Polsce?

To nadal jest sport niszowy, amatorski, w którym nie ma wielkich pieniędzy. Jest natomiast cała masa zapaleńców i ludzi, którzy chcą ten sport rozwijać i robią to na chwilę obecną tylko i wyłącznie z pasji. Popularność cały czas wzrasta. Przed nami World Games 2017 we Wrocławiu, czekamy na nowy stadion. Nic, tylko ciężko pracować i zarażać Polaków tym amerykańskim sportem.

To są zapaleńcy, zatem nie dorabiają się milionów, tak jak na przykład w Stanach. To jest duża siła.

Tak, ci ludzie mają chęci. Nie trzeba ich specjalnie motywować, nie trzeba ich o nic prosić. Nie przychodzą na treningi za karę. Zostawiają swoją pracę za sobą, przebierają się w strój, zarażają pasją bliskich i widać, jak ten "wirus" się rozchodzi.

Co takiego fajnego jest w futbolu amerykańskim?

Zacząłbym od kibiców. Obojętnie czy to jest kibic z Gdyni czy Wrocławia - razem siadają na trybunach, razem się bawią. Przychodzą na stadion dwie godziny przed meczem po to, by porozmawiać, spędzić czas. Cała agresja jest tylko i wyłącznie na boisku. Futbol jest bardzo szerokim sportem - jest wielu chłopaków, którzy wcześniej uprawiali m.in. piłkę nożną, judo czy koszykówkę. Obojętnie od tego, czy jesteś gruby, wysoki, szczupły czy niski - znajdziesz swoje miejsce na boisku.

Powiedzmy może dwa słowa o sukcesach Panthers Wrocław.

Dziesięć lat temu trenowaliśmy na Górce Szczepińskiej z jedną piłką,dwoma kaskami i jednym padem. Kilka dni temu zdobyliśmy w Białymstoku mistrzostwo Polski, a teraz rozgrywamy finał Ligi Mistrzów na stadionie na Oporowskiej.

Jakiego rzędu jest to sukces?

Dla futbolu amerykańskiego w Polsce jest to olbrzymi sukces, ponieważ jesteśmy pierwszą polską drużyną, która coś wygrała na turniejach europejskich i startuje w gronie faworytów tych imprez.

 

Harmonogram Final Four Ligi Mistrzów:

22 lipca 2016, godz. 13:00 Milano Seamen - Koc Rams
22 lipca 2016, godz. 19:00 Panthers Wrocław - Danube Dragons (transmisja w Polsacie Sport News od 18:50)
24 lipca 2016, godz. 14:00 Finał Turnieju (transmisja w Polsacie Sport News od 13:50)

 

Cała rozmowa z Michałem Latosiem w załączonym materiale wideo.