Największe potyczki między obiema ekipami miały miejsce w latach 70-tych i 80-tych. W barwach Stali występowali tacy piłkarze jak Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak, Jan Domarski czy Andrzej Szarmach. Ten ostatni przeniósł się do niej właśnie z Zabrza w sezonie 76 po tym jak piłkarze z Mielca po raz drugi zostali mistrzami Polski. Z czasem jednak Stal popadła w problemy finansowe i ostatecznie w 1997 roku przestała istnieć. Mielczanie musieli zaczynać od nowa, czyli od piątej ligi.

 

Teraz Stal powraca z myślą, że za kilka sezonów wróci do najwyższej klasy rozgrywkowej. Na inaugurację sezonu podopieczni Janusza Białka bezbramkowo zremisowali z Sandecją Nowy Sącz.

 

Historia Górnika jest nieco mniej dramatyczna. 14-krotny mistrz Polski ostatnio w 1 lidze rywalizował w sezonie 2009/2010, ale spędził w niej zaledwie rok, po czym powrócił do Ekstraklasy. Poprzedni sezon w wykonaniu zabrzan był fatalny. Przez długi okres czasu Górnik okupował ostatnie miejsce, by ostatecznie spaść z ligi.  

 

"Górnicy" nie zamierzają jednak zabawić w 1 lidze i ich najważniejszym celem na ten sezon jest powrót do elity. Pierwszy mecz jednak nie pokazał determinacji zabrzan, którzy ulegli Miedzi Legnica 0:1.

 

Dotychczasowe starcia wypadają na korzyść Górnika, który wygrał 22 starcia. 7-krotnie lepsi byli piłkarze Stali, a 17 potyczek kończyło się remisem.

 

Transmisja meczu Górnik Zabrze - Stal Mielec w Polsacie Sport! Początek studia o godzinie 19.45. Komentują: Piotr Przybysz i Andrzej Iwan