Andrejczyk dwa centymetry od medalu w finale oszczepniczek!

Maria Andrejczyk zajęła czwarte miejsce w olimpijskim finale rzutu oszczepem (64,78). Polka przegrała z trzecią Barborą Spotakovą o zaledwie dwa centymetry. Złoto zdobyła Chorwatka Sara Kolak (66,18), a srebro Sunette Viljoen z RPA (64,92)

20-letnia Andrejczyk przystępowała do finału jako zwyciężczyni eliminacji i liderka światowych list (67,11). W pierwszej fazie zawodów nie zbliżyła się do tej odległości, jednak wynik 61,92 dał jej ósme miejsce i kolejne trzy rzuty. W piątej serii uzyskała 64,78, co uplasowało ją na trzeciej pozycji. Niedługo później jej rezultat o zaledwie dwa centymetry poprawiła dwukrotna mistrzyni olimpijska, Barbora Spotakova. Szósta próba również była dobra, jednak nie wystarczyła do zdobycia medalu.

Złoto zdobyła reprezentantka Chorwacji Sara Kolak, która w czwartej serii rzutów osiągnęła 66,18. Drugie miejsce dla Sunette Viljoen z RPA. Trzeciej Spotakovej nie udało się osiąnąć trzeciego olimpijskiego złota z rzędu.

"Jestem załamana. Jest mi strasznie przykro. Dwa centymetry" - mówiła Andrejczyk bezpośrednio po konkursie, z trudem wstrzymując łzy. Zapowiedziała również, że postara się niedługo zrewanżować utytułowanej Czeszce.

"Nie jest już moją idolką. Mam plan, by jej dokopać. Jak najszybciej" - dodała.