Rio 2016: Rewanż za Londyn! Siatkarze Brazylii rozbili Rosję w półfinale

Siatkarze Brazylii rozgromili Rosję 3:0 w półfinale turnieju siatkarzy na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Podopieczni Bernardo Rezende zrewanżowali się rywalom za porażkę w finale igrzysk olimpijskich w Londynie i w meczu o złoto zmierzą się z Włochami, którzy pokonali Amerykanów 3:2.

W przeciwieństwie do pierwszego meczu półfinałowego, w którym siatkarze Italii pokonali reprezentację USA 3:2 (30:28, 26:28, 9:25, 25:22, 15:9), drugi bój o finał nie miał wielkiej historii. Siatkarze Canarinhos w każdej z trzech odsłon spotkania dominowali na parkiecie w decydujących momentach i w każdej z nich wygrali pewnie. Popisem był set numer trzy, który rozpoczęli od przewagi 5:1 i spokojnie powiększali ją w dalszej części seta. Bruno Rezende, Wallace De Souza, Ricardo Lucarelli i ich koledzy byli już nie do zatrzymania przez rywali i pewnie wygrali 25:17.

Mecz był rewanżem za finał igrzysk olimpijskich sprzed czterech lat. Wówczas, po emocjonującym spektaklu, siatkarze Sbornej wygrali 3:2 (19:25, 20:25, 29:27, 25:22, 15:9). Tym razem lepsi byli siatkarze Canarinhos, a porażka Rosjan oznacza oczywiście, że nie obronią oni złotego medalu wywalczonego w Londynie.

W finale Brazylijczycy zmierzą się z reprezentacją Włoch, a Rosjanie będą rywalizowali o brąz z ekipą USA. Siatkarze Italii po raz trzeci w historii zagrają w finale, w 1996 roku w Atlancie i osiem lat później w Atenach Włosi wywalczyli srebro. Dla ekipy Canarinhos to szósty mecz o złoto w historii: wygrali dwukrotnie w 1992 roku w Barcelonie i w 2004 (po finale z Włochami - 3:1); przegrali trzy razy - (1984, 2008, 2012).

Brazylia -Rosja 3:0 (25:21, 25:20, 25:17)