Rio 2016: Złote medale dla siatkarzy Canarinhos!

W spotkaniu finałowym turnieju siatkarzy na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro Brazylijczycy pokonali Włochów 3:0. Siatkarze Canarinhos po raz trzeci w historii sięgnęli po olimpijskie złoto. Brąz wywalczyli Amerykanie.

Od początku turnieju podopieczni Bernardo Rezende byli skoncentrowani na zwycięstwie w całej imprezie. Nikt nawet nie brał pod uwagę medalu w innym kolorze niż złoty. Brazylijczycy w hali Maracanazinho spełnili marzenie o triumfie przed własną publicznością. Włosi, choć w olimpijskim finale zagrali już po raz trzeci, wciąż nie dorobili się złota.

Początek premierowej odsłony przebiegał pod znakiem przewagi Włochów (4:1). Brazylijczycy, dzięki dobrym zagrywkom odrobili straty w środkowej części seta (12:12), a wygrywając sześć kolejnych akcji uzyskali przewagę (12:16).  To był kluczowy moment seta, Włosi nie byli już w stanie odrobić strat, choć byli blisko. Po autowym ataku Wallacea przegrywali już tylko 21:22, ale decydujące słowo mieli w tej partii siatkarze trenera Rezende.

Drugi set, podobnie jak pierwszy, zaczął się od przewagi Włochów 4:1, siatkarze Canarinhos znów jednak szybko odrobili straty (9:9). Zacięta walka trwała do końca seta: Brazylijczycy mieli piłkę setową przy stanie 22:24, ale siatkarze Italii zdołali doprowadzić do rywalizacji na przewagi. Z niej zwycięsko wyszli jednak Brazylijczycy, a błąd Filippo Lanzy na przyjęciu ustalił wynik na 26:28.

Trzecia odsłona miała wyrównany przebieg od samego początku (2:2, 7:7), a w środkowej części seta i w jego końcówce prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Gospodarze igrzysk wspierani przez żywiołowo reagujące trybuny wywalczyli piłkę meczową przy stanie 23:24, Włosi wyrównali, ale kolejne akcje wygrali Brazylijczycy. Skuteczny blok na Iwanie Zajcewie zakończył finałowe starcie.

Włochy-Brazylia 0:3 (22:25, 26:28, 24:26)

Włochy: Juantorena (14), Giannelli (2), Zajcew (17), Lanza (4), Buti (2), Birarelli (9) - Colaci (libero) oraz Sottile, Rossini, Antonov (1).

Brazylia: Bruno (1), Wallace (20), Felipe (11), De Souza (8), Lucas (7), Ricardo (5) - Sergio (libero) oraz William, Evandro, Mauricio.

Medaliści turnieju siatkarzy:

złoty - Brazylia
srebrny - Włochy
brązowy - USA.

Amerykanie w meczu o brąz pokonali Rosję 3:2 (23:25, 21:25, 25:19, 25:19, 15:13). Polacy odpadli w ćwierćfinale po porażce 0:3 z reprezentacją Stanów Zjednoczonych.