Polscy hokeiści bez szans na awans na igrzyska!

Polscy hokeiści na lodzie przegrali w Mińsku z Białorusią 3:5 (2:4, 0:1, 1:0) w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk PyeongChang 2018 i stracili szansę awansu. Dzień wcześniej biało-czerwoni ulegli Słowenii 1:6. W niedzielę, w swoim ostatnim meczu, zagrają z Danią.

Tylko zwycięzca każdego z trzech turniejów kwalifikacyjnych zagra w igrzyskach olimpijskich 2018 roku.

Biało-czerwoni rozpoczęli piątkowy mecz znakomicie. Po dziewięciu minutach prowadzili już 2:0. Najpierw bramkarza gospodarzy pokonał strzałem z dystansu Bartłomiej Bychawski, a wkrótce później wynik podwyższył z bliska Aron Chmielewski.

Od tej pory do głosy doszli jednak Białorusini (zmienili bramkarza), którzy mieli ułatwione zadanie, ponieważ polscy zawodnicy często wędrowali na ławkę kar. Do końca pierwszej tercji gospodarze zdobyli aż cztery bramki, w tym trzy w przewadze.

Jeden z tych goli - na 2:2 - został strzelony w momencie, gdy Białorusini grali w przewadze pięciu na trzech.

W drugiej tercji sędzia nie uznał gola dla gospodarzy, ale kilka minut później podwyższyli oni prowadzenie po strzale Andrieja Kosticyna.

W ostatniej części spotkania biało-czerwoni nie stracili już gola, w czym zasługa m.in. dobrze spisującego się w bramce Rafała Radziszewskiego. Na dodatek zdołali w końcówce zmniejszyć rozmiary porażki. Niespełna minutę przed zakończeniem spotkania, w okresie gry Polaków w przewadze, efektownym i skutecznym strzałem z daleka popisał się Bartłomiej Pociecha.

W całym spotkaniu gospodarze oddali łącznie 32 strzały (aż 17 w pierwszej tercji), a pokonani - 15.

Białorusini odnieśli drugie zwycięstwo w turnieju, natomiast Polacy ponieśli drugą porażkę.

W innym piątkowym meczu turnieju w Mińsku Słoweńcy pokonali Duńczyków 3:0 (0:0, 1:0, 2:0). O tym, kto pojedzie na igrzyska, zadecyduje więc niedzielne starcie niepokonanych dotąd drużyn Białorusi i Słowenii. Początek tego spotkania o godz. 16 polskiego czasu. Cztery godziny wcześniej biało-czerwoni rozpoczną mecz z Danią.

Polscy hokeiści w olimpijskim turnieju grali po raz ostatni w 1992 roku - w Albertville zajęli 11. miejsce. Natomiast do decydującej fazy kwalifikacji poprzednio dotarli przed turyńskimi igrzyskami w 2006 roku.

Polska - Białoruś 3:5

Bramki: dla Polski - Bartłomiej Bychawski (6), Aron Chmielewski (9), Bartłomiej Pociecha (60); dla Białorusi - Nick Bailen (14), Andriej Stiepanow (16), Roman Graborenko (17), Andriej Stas (20), Andriej Kosticyn (39).

Kary: Polska - 14 minut; Białoruś - 6 minut.