Żużlowa GP: Jason Doyle wygrał w Sztokholmie

Żużel

Australijczyk Jason Doyle wygrał Grand Prix w Sztokholmie, dziewiątą eliminację mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Bartosz Zmarzlik i Piotr Pawlicki odpadli w półfinale, a Maciej Janowski zajął 9. miejsce w rundzie zasadniczej.

To czwarte w tym sezonie zwycięstwo Doyle'a w cyklu GP. Dzięki niemu Australijczyk z dorobkiem 123 punktów objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej i wyprzedza o pięć broniącego tytułu Grega Hancocka. Drugie miejsce w finale zajął inny Australijczyk Chris Holder, trzecie Szwed Fredrik Lindgren, a czwarte Słoweniec Matej Zagar.

Zawody w Sztokholmie dobrze rozpoczął Janowski, bo w pierwszym sobotnim wyścigu zainkasował trzy punkty. W kolejnych biegach był trzeci i drugi. Nieco słabiej radzili sobie Zmarzlik i Pawlicki, bo po trzech seriach mieli na koncie po pięć oczek. Obaj jednak awansowali do półfinałów, w przeciwieństwie do Janowskiego. Zmarzlik komplet punktów zdobył w kolejnej serii.

Piąta seria rozpoczęła się od groźnie wyglądającego wypadku z udziałem Janowskiego, Pawlickiego i Nielsa Kristiana Iversena. W powtórce biegu wygrał Pawlicki, a Janowski zajął drugie miejsce.

Natomiast w biegu 18. efektowne zwycięstwo odniósł Zmarzlik wyprzedzając na ostatniej prostej Petera Kildemanda. Tym samym do półfinałów awansowali Zmarzlik i Pawlicki. Dosyć pechowo w gronie półfinalistów nie znalazł się Janowski, który z dorobkiem ośmiu punktów zajął dziewiąte miejsce. Z takim samym dorobkiem awansował natomiast Hancock, dla którego był to 200. występ w cyklu Grand Prix rozgrywanej od 1995 roku. 46-letni Amerykanin odpadł w półfinale.

W pierwszym półfinale wystartowało dwóch Polaków obok siebie. Przegrali jednak z dwójką Australijczyków, którzy w takiej samej kolejności przekroczyli linię mety w finale - Doyle, Holder. Kolejne zawody GP odbędą się 1 października w Toruniu.