Wśród kobiet złote medale wywalczyły Monika Michalik (63 kg) i Agnieszka Wieszczek-Kordus (69 kg), srebrne krążki zdobyły natomiast Iwona Matkowska (53 kg) i Katarzyna Krawczyk (55 kg) - wszystkie z WKS Grunwald Poznań, a brązowy w stylu wolnym (86 kg) Radosław Marcinkiewicz (Orzeł Namysłów).

 

- W stolicy Macedonii pokazaliśmy się z jak najlepszej strony. Mimo długich i ciężkich przygotowań do Rio, wszyscy olimpijczycy spisali się wzorowo, dotyczy to zwłaszcza formy Michalik - ocenił Gucman.

 

- Wreszcie dopięłam swego na wojskowym czempionacie i wygrałam. Poprzednio dwukrotnie zajmowałam drugie lokay" – podkreśliła Michalik, brązowa medalistka z Rio de Janeiro.

 

Szkoleniowiec wyjaśnił, że Matkowska i Krawczyk walczyły o jedną kategorię wyżej niż zwykle i obie przegrały w finale z Chinkami. Natomiast Michalik i Wieszczek-Kordus pokonały reprezentantki tego kraju w decydujących o złocie pojedynkach.

 

- Marcinkiewicz przegrał w półfinale z Rosjaninem, a walkę z Koreańczykiem o trzecie miejsce rozstrzygnął na swoją korzyść. Mimo tylko jednego medalu mężczyzn, ich występ uważam za udany. Był on kontynuacją dobrych naszych startów w ostatnich latach na tego rodzaju turniejach – zaznaczył Gucman.

 

Matkowska była dwukrotnie (2010, 2014) mistrzynią świata wojskowych, Krawczyk wygrała w 2014, Michalik dwa razy (2010, 2014) wywalczyła wicemistrzostwo, a Wieszczek-Kordus w 2010 i 2014 była trzecia. Wśród mężczyzn m.in. Damian Janikowski (85 kg) zdobył srebro w 2014 roku.

 

Wszystkie polskie medalistki odbywają służbę wojskową w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań–Krzesiny. Matkowska, Michalik i Wieszczek-Kordus w stopniu st. szeregowego, a Krawczyk – szeregowego.