Orlen Liga: Siatkarki Budowlanych górą w starciu beniaminków

W spotkaniu pierwszej kolejki Orlen Ligi doszło do konfrontacji dwóch beniaminków. Siatkarki Giaccomini Budowlanych Toruń zdecydowanie wygrały w trzech krótkich setach z ŁKS Commercecon Łódź.

Obie drużyny powróciły do ekstraklasy po wielu latach nieobecności. Torunianki po raz ostatni występowały w ekstraklasie w 1991 roku. Siatkarki ŁKS, które w przeszłości sięgnęły m.in. po mistrzostwo Polski (w 1983 roku pod wodzą trenera Jerzego Matlaka), ostatnio rywalizowały z najlepszymi w roku 1993.

Obie ekipy zmierzyły się w finale rozgrywek I ligi poprzedniego sezonu, w którym górą były łodzianki (bilans meczów 3-2). W obu ekipach zaszło jednak od tego czasu wiele zmian. Hitem transferowym było pozyskanie przez ŁKS Izabeli Kowalińskiej z Chemika Police. Działacze z Torunia również nie próżnowali, ściągając m.in.  Rebeccę Pavan, Sylwię Wojcieską i Martę Wójcik.

Pierwsza odsłona starcia beniaminków miała jednostronne oblicze. Torunianki rozpoczęły  to spotkanie od mocnego uderzenia, po dwóch asach serwisowych Eweliny Ryznar prowadziły 5:1. Później siatkarki ŁKS włączyły się na moment do walki, złapały kontakt z rywalkami (10:9), ale dalsza część seta należała już do gospodyń, które bezlitośnie wykorzystywały fatalne przyjęcie w drużynie z Łodzi. Kolejne asy serwisowe dołożyła Pavan (18:11), piłkę setową wywalczyła Marta Wójcik, ta sama zawodniczka zakończyła premierową partię punktową zagrywką.

Drugi set miał najbardziej wyrównany przebieg. Po skutecznym ataku Kowalińskiej był remis 8:8, a jeszcze w kolejnych akcjach udawało się przyjezdnym utrzymywać punktowy kontakt z rywalkami (14:13, 16:15). Później jednak siatkarki Budowalnych odskoczyły na kilka oczek (20:16) i spokojnie zmierzały do zwycięstwa. Decydujący punkt zdobyły po skutecznym ataku Ryznar. Trzecia partia miała wyrównany przebieg do stanu 7:7. Potem gospodynie wygrały... dziesięć akcji z rzędu (17:7) i właściwie rozstrzygnęły losy tego seta i całego meczu. MVP: Rebecca Pavan (Giacomini Budowlani).

Giacomini Budowlani Toruń - ŁKS Commercecon Łódź 3:0 (25:18, 25:21, 25:15)

Giacomini Budowlani: Marta Wójcik, Marina Paulava, Ewelina Ryznar, Rebbeca Pavan, Ilona Gierak, Anna Lewandowska - Morena Martinez Franchi (libero) - Marta Janik, Agata Nowak.

ŁKS Commercecon: Lucie Muhlsteinova, Katarzyna Bryda, Katarina Osadczuk, Izabela Kowalińska, Katarzyna Sielicka, Ewa Kwiatkowska - Izabella Szyjka (libero) - Anna Pawłowska (libero), Agata Oleksy, Alicja Leszek.