ME w biegu 24-godzinnym: Polki z medalami i rekordem kraju

Trzy medale 21. mistrzostw Europy w biegu 24-godzinnym zdobyły we francuskiej miejscowości Albi Polki: złoty w klasyfikacji drużynowej, a indywidualnie druga była Patrycja Bereznowska z rekordem kraju 241,633 km, zaś trzecia Agata Matejczuk - 232,285 km.

Tytuł obroniła Szwedka Maria Jansson ustanawiając wynikiem 250,647 km rekord kontynentu. To drugi rezultat na świecie w historii tej konkurencji. Liderką jest Japonka Mami Kudo – 255,303 km (na bieżni w Soochow, 2011).

Dobową rywalizację rozpoczęło w Albi koło Tuluzy 77 zawodniczk i 94 zawodników z 24 państw. W gronie mężczyzn triumfował Brytyjczyk Dan Lawson - 261,843 km. Najlepszy z ekipy biało-czerwonych Przemysław Basa (TL Pogoń Ruda Śląska) uplasował się na 17. pozycji - 236,776 km. Roman Elwart (LKS Ziemi Puckiej Puck) zajął 84. miejsce - 123,839 km, a Tomasz Kuliński (WKB Meta Lubliniec) 93. - 79,599 km. Jako zespół Polacy zostali sklasyfikowani na 18. pozycji. Złoty medal przypadł Francuzom.

W czołowej dziesiątce kobiet, oprócz Bereznowskiej (AZS AWF Katowice) i Matejczuk (KS Alaska Łódź), uplasowały się jeszcze dwie reprezentantki kraju - na piątym miejscu Milena Grabska-Grzegorczyk (UKS Azymut Pabianice) - 227,511 i na siódmym Monika Biegasiewicz (MKL Szczecin) - 224,193 km. Na 24. pozycji bieg ukończyła Aneta Rajda (TL Pogoń Ruda Śląska) - 206,560 km.

W klasyfikacji drużynowej Polki zdobyły złoty medal ustanawiając rekord kraju wynikiem 701,429 km. Są piątym zespołem na świecie, który przekroczył dystans 700 km.