Ekstraklasa: W niedzielę derby Dolnego Śląska

W niedzielę Śląsk Wrocław i KGHM Zagłębie Lubin zmierzą się w 36. derbach Dolnego Śląska w piłkarskiej ekstraklasie. Historia i aktualne miejsce w ligowej tabeli przemawiają za zespołem z zagłębia miedziowego.

Statystycznie do tej pory zespoły Śląska i Zagłębia w ekstraklasie mierzyły się 35 razy, ale na boisku oba zespoły wychodziły naprzeciw siebie o jeden raz mniej. Pod koniec sezonu 1996/97 drużyna z Oporowskiej z powodów finansowych została wycofana z ligi i pojedynek z lokalnym rywalem w ostatniej kolejce nie został rozegrany. Lubinianom przyznano walkower, a wrocławianie zostali zdegradowani do ówczesnej drugiej ligi.

Historia przemawia za Zagłębiem, które do tej pory zwyciężało 15 razy, w tym aż siedem we Wrocławiu. Ostatni mecz pomiędzy obiema ekipami był rozgrywany w stolicy Dolnego Śląska i właśnie po raz siódmy górą był zespół trenera Piotra Stokowca (2:0).

W Lubinie najchętniej wspominają jednak mecz z jesieni 1992 roku, kiedy Zagłębie wygrało aż 7:0. Za to pięć lat temu najbardziej spektakularne zwycięstwo odniósł Śląsk, który pokonał lokalnego rywala, i to na jego boisku, aż 5:1.

Mecz, który zapisał się obu klubom mocno w pamięci został rozegrany w maju 2001 roku w Lubinie. Gospodarze do przerwy prowadzili 1:0, ale ostatecznie przegrali 1:3. Rozwścieczeni miejscowi kibice, którzy oskarżali swoich piłkarzy o odpuszczenie w drugiej połowie spotkania, wrzucili do klubowego budynku gaz łzawiący i pomeczowa konferencja została zorganizowana na murawie stadionu.

Po 14 kolejkach aktualnego sezonu Zagłębie jest trzecie i ma sześć punktów więcej od Śląska, który plasuje się na dziewiątej pozycji. Za lubinianami przemawia także fakt, że jeszcze nie przegrali na wyjeździe, a wrocławianie jeszcze u siebie nie wygrali.

Biorąc pod uwagę statystyki, jest mała szansa, że w niedzielę nie padnie żadna bramka. Ostatni raz derby Dolnego Śląska zakończyły się bezbramkowym remisem w 1992 roku.

Początek meczu Śląsk - Zagłębie w niedzielę o godzinie 15.30.

Statystyki derbów Dolnego Śląska Śląsk Wrocław – Zagłębie Lubin:

łącznie meczów: 35
wygrane Śląska: 13
remisy: 7
wygrane Zagłębia: 15
gole 41:50
mecze we Wrocławiu: wygrane Śląska - 8, remisy - 3, wygrane Zagłębia - 7, gole - 18:21.