PŚ w kolarstwie torowym: Kamil Kuczyński zwycięzcą sprintu

Kamil Kuczyński zwyciężył w sprincie w zawodach Pucharu Świata kolarzy torowych w Glasgow. W finale pokonał mistrza Europy Rosjanina Pawła Jakuszewskiego 2:1.

31-letni kolarz Piasta Szczecin po raz pierwszy triumfował w wielkiej imprezie w tej najbardziej prestiżowej konkurencji torowej. W eliminacjach (200 metrów ze startu lotnego) uzyskał najlepszy wynik - 9,871, a w drodze do finału wyeliminował m.in. Mateusza Rudyka. W półfinale pewnie pokonał brązowego medalistę ME Ukraińca Andrija Wynokurowa 2:0. Rudyk został sklasyfikowany na piątym miejscu.

Przed dwoma tygodniami w mistrzostwach Europy w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines Kuczyński odniósł duży sukces, zdobywając razem z Maciejem Bieleckim, Rudykiem i Mateuszem Lipą złoty medal w sprincie drużynowym. W sprincie indywidualnym zajął 11. miejsce.

Zarówno Kuczyński, jak i jego koledzy z tej drużyny nie dostali szansy startu w igrzyskach, choć prezentowali bardzo zbliżony do olimpijczyków poziom. Trudnego wyboru trzech spośród siedmiu kandydatów do występu w Rio de Janeiro musiał dokonać trener Andrzej Tołomanow (Kuczyński był rezerwowym).

W piątek na torze w Glasgow startowały także drużyny kobieca i męska w wyścigu na 4 km na dochodzenie. Bardzo młody zespół Polek (średnia wieku: 19 lat) zajął czwarte miejsce, a ich koledzy uplasowali się na szóstej pozycji, uzyskując czasy nieco gorsze niż dzień wcześniej.