Powrót Leona. Zenit Kazań górą w meczu na szczycie Superligi

W spotkaniu szóstej kolejki rosyjskiej Superligi siatkarze Zenita Kazań pewnie wygrali na wyjeździe z liderem tabeli Lokomotiwem Nowosybirsk 3:0. Do składu mistrzów Rosji, po kłopotach związanych z przedłużeniem wizy pracowniczej, powrócił Wilfredo Leon.

Mistrzowie Rosji w poprzedniej kolejce gier zagrali osłabieni brakiem Wilfredo Leona, któremu wygasła rosyjska wiza. Mimo to, zdołali pokonać na wyjeździe Jugrę Samotłor Niżniewartowsk 3:1 (25:22, 35:37, 25:16, 25:19).

"Leon załatwia formalności związane z przedłużeniem wizy pracowniczej. Poprzednia mu się skończyła, pojechał więc załatwić nową. Mam nadzieję, że w meczu z Nowosybirskiem będzie już mógł zagrać" - mówił po tym spotkaniu trener Zenita Władimir Alekno.

Pochodzący z Kuby siatkarz, który od ubiegłego roku legitymuje się polskim paszportem,  przebywał w tym czasie w Warszawie, trenował wspólnie z zawodnikami Onico AZS Politechniki Warszawskiej i obejrzał z trybun Torwaru ligowe starcie Inżynierów z AZS Częstochowa (1:3). Leon zdążył załatwić wszystkie formalności i powrócił do składu ekipy z Kazania na hitowe starcie Superligi.

Zenit i Lokomotiw były przed tym spotkaniem jedynymi drużynami, które w obecnym sezonie nie przegrały jeszcze ani jednego spotkania w lidze. Siatkarze trenera Alekno w spotkaniu wyjazdowym nie pozostawili jednak wątpliwości, kto jest lepszy. W końcówce pierwszej partii skuteczne ataki Leona i as serwisowy Maksima Michajłowa przesądziły o sukcesie gości (20:25). W drugim secie goście wypracowali sobie przewagę w środkowej części seta (14:17), a dzięki skuteczności w ataku, dowieźli ją do końca. Trzecia odsłona rozpoczęła się po myśli gospodarzy (3:0), później siatkarze trenera Alekno odrobili straty, a wyrównana walka trwała do stanu 14:14. W kolejnych akcjach goście przesądzili o swym sukcesie (16:21), a mając taką zaliczkę, w końcówce wygrali bez większych emocji. Zenit wygrał w trzech setach, w każdym z nich pozwolił rywalom na zdobycie po 20 oczek.

W drużynie Zenita najlepiej punktował Matthew Anderson (19), następnie Michajłow (13) i Leon (11), w ekipie z Nowosybirska - Nikołaj Pawłow (12). Siatkarze z Kazania mieli przewagę niemal w każdym elemencie: atak (32-40), serwis (4-11; cztery asy Michajłowa), blok (3-6).

Mistrzowie Rosji są więc obecnie jedyną niepokonaną drużyną w obecnym sezonie, zrównali się punktami (po 15) z Dynamo Moskwa i Lokomotiwem, ale mają - z powodu startu w Klubowych Mistrzostwach Świata - rozegrany o jeden mecz mniej. W kolejnym ligowym meczu (zaległe spotkanie 5. kolejki) podopieczni trenera Alekno zmierzą się 9 listopada z Gazprom-Jugra Surgut.

Lokomotiw Nowosybirsk - Zenit Kazań 0:3 (20:25, 20:25, 20:25)