PŚ w kolarstwie torowym: Staniszewski drugi, drużyna sprinterów trzecia

19-letni Daniel Staniszewski zajął drugie miejsce w wyścigu na dochodzenie, a drużyna sprinterów uplasowała się na trzeciej pozycji w ostatnim dniu zawodów Pucharu Świata na torze kolarskim w Glasgow.

W eliminacjach wyścigu na 4 km na dochodzenie Staniszewski był najszybszy, bijąc wynikiem 4.18,217 rekord Polski. Zawodnik ekipy Verva Activejet poprawił o blisko dwie sekundy osiągnięcie Adriana Teklińskiego z ubiegłego roku w nowozelandzkim Cambridge (4.20,058).

Kilka godzin później w finale przeciwnikiem młodego Polaka był starszy o 18 lat Sylvain Chavanel, zwycięzca trzech etapów Tour de France (2008, 2010) i sześciokrotny mistrz Francji w jeździe indywidualnej na czas. Staniszewski przez większą część dystansu miał niewielką przewagę nad doświadczonym rywalem, ale na ostatnim kilometrze zabrakło mu sił i ostatecznie przegrał z nim o ponad dwie sekundy. Obaj uzyskali wyniki gorsze niż w eliminacjach.

Na trzecim stopniu podium stanęła drużyna sprinterów: Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Kamil Kuczyński oraz Patryk Rajkowski.

Biało-czerwoni trzykrotnie stawali na starcie. W eliminacjach, jadąc w składzie Bielecki, Rudyk i Rajkowski, osiągnęli drugi rezultat (44,107), a w pierwszej rundzie, od której Rajkowskiego zastąpił Kuczyński, pewnie pokonali Chińczyków, ale wynik 44,228 pozwolił im tylko na start w wyścigu o trzecie miejsce. W tej rywalizacji Polacy pojechali szybciej (43,962), pewnie pokonując Niemców. Zwyciężyli Brytyjczycy, którzy w finale wyprzedzili Francuzów o prawie sekundę.

Przed dwoma tygodniami w Saint-Quentin-en-Yvelines pod Paryżem Bielecki, Rudyk, Kuczyński oraz Mateusz Lipa zdobyli w tej konkurencji złoty medal mistrzostw Europy.

Ponadto w niedzielę Staniszewski i Alan Banaszek uplasowali się na szóstym miejscu w wyścigu amerykańskim, a ósme lokaty zajęły Daria Pikulik w omnium oraz Justyna Kaczkowska w wyścigu scratch.

Pierwsze w sezonie 2016/17 zawody Pucharu Świata były dla Polaków bardzo udane. Na torze im. Chrisa Hoya zwycięstwa odnieśli 31-letni Kuczyński w sprincie indywidualnym oraz 19-letnia Kaczkowska w wyścigu na dochodzenie. Rekord kraju - oprócz Staniszewskiego - poprawiła także męska drużyna w wyścigu na dochodzenie.

Kolejną imprezę cyklu zaplanowano w następny weekend (11-13 listopada) w holenderskim Apeldoorn.

1. Elise Delzenne (Francja)
  2. Minami Uwano (Japonia)