Koncert Polaków w Bukareszcie! Lewandowski i Grosicki rozbili Rumunię

Reprezentacja Polski zagrała jeden z lepszych meczów w ostatnich latach! W czwartej kolejce eliminacji mistrzostw świata biało-czerwoni pokonali na wyjeździe Rumunię 3:0. Dwa gole strzelił Robert Lewandowski, a jednego dorzucił Kamil Grosicki. Polacy są liderami grupy E.

Biało-czerwoni, bez kontuzjowanego od ponad miesiąca Arkadiusza Milika, zagrali w Bukareszcie w ustawieniu z jednym napastnikiem - kapitanem Robertem Lewandowskim. W linii pomocy od pierwszych minut wystąpił Karol Linetty.

Bardzo cenne dla trenera Adama Nawałki była możliwość wystawienia w defensywie - po raz pierwszy w tych kwalifikacjach - Michała Pazdana. Obrońcę warszawskiej Legii z wcześniejszych spotkań wyeliminowały kontuzje.

Pojedynek w Bukareszcie rozpoczął się od ataków reprezentacji Polski. W 10. minucie mocny strzał Kamila Grosickiego obronił Ciprian Tatarusanu. Kilkadziesiąt sekund później skrzydłowy francuskiego Rennes popisał się efektowną indywidualną akcją - poradził sobie z obrońcami rywali, wbiegł na pole karne, po czym strzelił tak, że piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki.

Po zdobyciu gola podopieczni Nawałki wciąż nie oddawali inicjatywy. W 37. minucie mocny strzał z kilkunastu metrów oddał Jakub Błaszczykowski, ale trafił w bramkarza gospodarzy.

Od początku meczu niespokojnie było na trybunach, gdzie kibice obu drużyn rzucali racami i petardami. W 42. minucie spotkanie zostało nawet na kilkadziesiąt sekund przerwane, gdy z trybuny zajmowanej przez Rumunów, za bramką Łukasza Fabiańskiego, na boisko rzucono kilka rac.

Dłuższa przerwa nastąpiła w drugiej połowie. W 54. minucie, tuż przed wykonaniem rzutu rożnego przez Rumunów, na polu karnym biało-czerwonych wybuchła petarda hukowa. Najbliżej tego zdarzenia był Lewandowski, który ogłuszony padł na murawę. Przerwa trwała około czterech minut, ostatecznie kapitan biało-czerwonych wrócił na boisko i kontynuował grę.

A na murawie, choć coraz częściej przy piłce byli Rumuni, niewiele się zmieniało. Polscy piłkarze wciąż kontrolowali spotkanie, nie pozwalając rywalom na stwarzanie groźnych okazji. Fabiański rzadko był zmuszany do interwencji. W 67. minucie odbił piłkę na rzut rożny po strzale rezerwowego Florina Andone, ale później miał niewiele pracy.

Tymczasem jego koledzy nie ograniczali się do obrony wyniku. W 82. minucie wprowadzony chwilę wcześniej Łukasz Teodorczyk zagrał do Lewandowskiego, napastnik Bayernu pobiegł kilka metrów z piłką i mocnym strzałem pokonał Tatarusanu.

W doliczonym czasie gry kapitan biało-czerwonych ustalił wynik spotkania, wykorzystując rzut karny podyktowany za faul właśnie na nim.

Lewandowski ma już na koncie 42 gole w reprezentacji. W klasyfikacji wszech czasów najlepszych strzelców drużyny narodowej awansował na trzecie miejsce. Liderem jest Włodzimierz Lubański, który w 75 występach uzyskał 48 bramek.

To pierwsze od 84 lat (od października 1932 roku) wyjazdowe zwycięstwo Polski nad Rumunią.

Biało-czerwoni odnieśli trzecie z rzędu zwycięstwo w eliminacjach MŚ i z dorobkiem 10 punktów prowadzą w grupie E, wyprzedzając o trzy Czarnogórę. Piłkarze z Bałkanów niespodziewanie przegrali na wyjeździe z Armenią 2:3, choć do przerwy prowadzili 2:0.

Rumunia - Polska 0:3 (0:1)

Bramki: Grosicki 11, Lewandowski 83, 90+1 (rz.k.)

Rumunia: Tatarusanu - Benzar, Chiriches, Grigore, Tosca - Marin, Hoban (46 Prepelita) - Popa (46 Andone), Stanciu (82 Keseru), Chipciu - Stancu.

Polska: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Krychowiak - Błaszczykowski, Zieliński (80 Teodorczyk), Linetty (70 Mączyński), Grosicki (89 Peszko) - Lewandowski.

18:45

Witamy w relacji na żywo z meczu Rumunia - Polska!

18:46

Czy Adam Nawałka postawi na taki skład?

Rumunia - Polska: Znamy skład Polaków!

18:51

Czy tak będzie wyglądać wyjściowy skład naszych rywali?

18:52

Tutaj prawdopodobne ustawienie Biało-Czerwonych:

19:06

Bilans bezpośrednich spotkań przemawia na korzyść gospodarzy, którzy z 34. meczów wygrali 14. Biało-czerwoni cieszyli się ze zwycięstwa tylko pięć razy, a piętnaście meczów kończyło się remisem.

19:22

Żeby wprawić się w dobry nastrój przed meczem, koniecznie trzeba to obejrzeć!

Tak strzelaliśmy w 2016! Wszystkie gole Polaków w meczach o punkty (WIDEO)

19:45

W takim zestawieniu rozpoczną mecz Polacy.

Skład reprezentacji Polski: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Karol Linetty, Grzegorz Krychowiak - Jakub Błaszczykowski, Piotr Zieliński, Kamil Grosicki - Robert Lewandowski

19:53

A Armenia w ostatniej minucie zdobyła bramkę na wagę trzech punktów w meczu z Czarnogórą! Bohaterem Gevorg Ghazaryan.

20:01

Rumunia to rywal, z którym nie gra się nam łatwo.

Rumunia - Polska: Kiepski bilans z niewygodnym rywalem

20:07

Przedmeczowe studio trwa w Polsacie i Polsacie Sport! Były już rozmowy m.in. z Maciejem Sawickim i Markiem Koźmińskim, więc warto je obejrzeć!

20:21

Od pierwszego dnia zgrupowania liczył się tylko mecz. Jesteśmy zmobilizowani, skoncentrowani, oby boisko wszystko zweryfikowało - powiedział selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka.

20:37

A oto skład naszych rywali:

20:39

:)

20:41

No to powoli zaczynamy! Za chwilę hymny obu państw.

20:45

Nasi piłkarze wyglądają na bardzo zmotywowanych. Raz jeszcze przypominamy składy:

Rumunia: Tatarusanu - Benzar, Chiriches, Grigore, Tosca - Hoban, Marin - Popa, Stanciu, Chipciu - Stancu.

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Karol Linetty, Grzegorz Krychowiak - Jakub Błaszczykowski, Piotr Zieliński, Kamil Grosicki - Robert Lewandowski

20:47

Rumunia - Polska 0:0

Zaczynamy!

20:48

Rumuni spróbowali szczęścia, lecz ani zagranie Stanciu, ani Toski nie trafiło do adresata.

20:49

Złe podanie Pazdana. Rumuni zaczną budować akcję od obrony.

20:51

Początek bardzo spokojny, nikt nie chce niepotrzebnie narazić się na kontratak.

20:53

I mamy pierwszy strzał! Dobra decyzja Lewandowskiego, gorsze wykonanie - Tatarusanu nie musiał interweniować.

20:56

Ładnie operowali piłką Polacy, ale było to daleko od bramki Tatarusanu. Po minucie do strzału doszedł Grosicki, lecz nie zaskoczył bramkarza.

20:58

Rumunia - Polska 0:1

GROSICKI!

20:59

Co za rajd Grosickiego! Polak urządził sobie prawdziwy slalom, choć nic nie zapowiadało, że ta akcja skończy się bramką, gdyż biało-czerwonych było dwóch, a rywali - aż pięciu. Grosicki nic sobie z tego nie robił, wszystkich minął z łatwością, podniósł głowę i uderzył nie do obrony. Piłka odbiła się jeszcze od poprzeczki i wpadła do siatki.

21:00

Kolejna szansa! Z błędów stoperów skorzystał Lewandowski, który odegrał piłkę do Zielińskiego, lecz jego strzał został zablokowany.

21:03

Tym razem świetny rajd Jędrzejczyka! Nasz obrońca znalazł się w polu karnym rywali i odegrał piłkę do Zielińskiego, który nie zdecydował się na strzał prawą nogą. A szkoda, bo jej przełożenie zabrało dużo czasu, a Rumuni we wszystkim się połapali.

21:03

Rzuty rożne nie przyniosły efektów.

21:06

Grigore przekonał się o sile Lewandowskiego. Nasz kapitan z łatwością się zastawił i dał się sfaulować. Sędzia jest cierpiliwy, bo spokojnie mógł pokazać Rumunowie żółtą kartkę.

21:06

Strzał Lewandowskiego skończył się na murze.

21:10

Rumuni nie mają na razie zbyt wiele do powiedzenia, łatwo się gubią i nie mają pomysłu.

21:11

Jeśli już Rumuni atakują, to lewą stroną. Centrował Tosca i skończyło się na rzucie rożnym. Z niego nic nie wyszło, bo Fabiański pewnie wyłapał dośrodkowanie.

21:13

Krychowiak faulowany w środku pola. Mądre zachowania Polaka, który zagrał pod faul.

21:15

Grosicki powalczył na lewej stronie, ale rzutu rożnego nie wywalczył.

21:17

A tak objęliśmy prowadzenie!

Rumunia - Polska: Niesamowita akcja i gol Grosickiego! (WIDEO)

21:18

- Kamil, nie na raz - mówi Tomasz Hajto. Glik sfaulował, więc Rumuni mają rzut wolny z niebezpiecznej pozycji.

21:19

Ależ kapitalne dośrodkowanie Stanciu z rzutu wolnego! Polacy stracili krycie, więc do strzału doszedł Chiriches - na szczęście Fabiański odbił piłkę.

21:22

Oby więcej takich obrazków :)

21:24

Błaszczykowski! Nasz skrzydłowy doszedł do strzału, lecz trafił prosto w Tatarusanu. Gdyby tylko próbował uderzenia lewą nogą jak w starciu z Ukrainą na Euro 2016. Nawet koszulki rywali się zgadzały...

21:27

Piszczek powstrzymał Chipciu! Rzut rożny dla Rumunii.

21:29

Lecą race w kierunku Fabiańskiego. Widzimy je w polu karnym, sędzia Damir Skomina wstrzymał grę. Czy piłkarze udadzą się do szatni?

21:30

Jednak gramy dalej!

21:30

- Kamil nie może tak wybiegać do kontry, bo nikt go nie dogoni - komplementuje Grosickiego Hajto. Kolejny świetny rajd Grosickiego i mamy rzut rożny.

21:33

Doliczona minuta już minęła. Koniec pierwszej połowy, prowadzimy z Rumunią 1:0!

21:33

Można to oglądać bez końca!

21:36

Warto też zajrzeć na naszego Instagrama!