Trener Jastrzębskiego Węgla: Mamy mocny zespół i stać nas na półfinał

Siatkówka

Mamy szansę na półfinał, ale pamiętajmy, że za nami jest dopiero 25 proc. sezonu – powiedział trener siatkarzy Jastrzębskiego Węgla Mark Lebedew. Jego zespół pokonał ostatnio u siebie Resovię i Skrę, a z broniącą tytułu Zaksą przegrał w Kędzierzynie-Koźlu 2:3.

„Konfrontacje z faworytami wypadły rzeczywiście dobrze. Z drugiej strony mieliśmy i słabsze mecze – z Effectorem Kielce (3:2) czy MKS Będzin (1:3). Po tej porażce obejrzeliśmy to spotkanie na wideo i powiedzieliśmy sobie, że świat się nie skończył, ale trzeba coś zrobić. I w kolejnych trzech spotkaniach zdobyliśmy sześć punktów. Zwykle tak się układa, że jedno dobre spotkania pociąga za sobą kolejne” – dodał Australijczyk.

 

W poprzednim sezonie jego drużyna była siódma. Potem pożegnał się z Jastrzębiem doświadczony słowacki rozgrywający Michal Masny. Jego miejsce zajął Niemiec Lukas Kampa, który cały okres przygotowawczy spędził z reprezentacją swojego kraju grając w eliminacjach do mistrzostw Europy. Z konieczności reżyserem gry jastrzębian został 19-letni Radosław Gil.

 

„Trenowaliśmy i graliśmy sparingi w tym zestawieniu podczas letnich przygotowań. Potem wrócił Lukas. Dla tak doświadczonego zawodnika to nie jest aż tak wielka różnica, czy wystawia piłkę Georgowi Grozerowi (atakujący kadry Niemiec) czy Maćkowi Muzajowi u nas. Szybko wkomponował się w zespół” – ocenił trener.

 

Przyznał, że latem widział, że udało się zbudować w Jastrzębiu mocny zespół.

 

Oprócz Kampy klub pozyskał dwóch przyjmujących - Amerykanina Scotta Touzinsky'ego i Kubańczyka Salvadora Hidalgo Olivę. Ten ostatni okazał się prawdziwym wulkanem energii.

 

„Lukas był w Polsce znany. Pozostałych dwóch znałem i rekomendowałem władzom klubu. Drużyna to efekt naszej wspólnej pracy. Co do Olivy – wiedziałem, że on dzięki swojej widowiskowej grze podbije serca kibiców. Potrafi porwać za sobą innych” – śmiał się Lebedew.

 

Urodzony w ówczesnym Leningradzie (Sankt Petersburg) Oliva od 10 lat mieszkał w Berlinie, ma niemieckie obywatelstwo, grał w Niemczech, Libanie, Katarze, Turcji, Chinach, Rosji oraz Arabii Saudyjskiej. Bardzo ekspresyjnie reaguje na boiskowe wydarzenia, po udanej akcji przybija czasem „piątki” z chłopcami podającymi piłki.

 

Z kolei Touzinsky ma w dorobku m.in. olimpijskie złoto z Pekinu (2008) oraz klubowe mistrzostwa Słowenii, Turcji i Portoryko. W 2015 roku pod wodzą Lebedewa wywalczył w barwach Berlin Recycling Volleys trzecią pozycję w Lidze Mistrzów.

 

„Takie mecze, jak ostatnio, rekompensują pracę, jaką wykonaliśmy w trudnych warunkach. Drużyna serwuje kibicom emocje. Ludzie tego oczekują. Wybaczą porażkę, ale po walce” – dodał prezes klubu Adam Gorol.

 

Przypomniał, że klub cały czas realizuje plan naprawy finansów.

 

„Jest lepiej, ale potrzebujemy jeszcze czasu. Mam nadzieję, że uda się nam doprowadzić do sytuacji, w której klub będzie zdolny do walki o najwyższe cele. Skład był budowany z myślą o miejscu w górnej części tabeli. Okazuje się, że potrafimy wygrać z najlepszymi. Ale też mamy prawdziwy zespół – to widać w szatni i na boisku” – stwierdził prezes, pracujący na tym stanowisku od lutego.

 

Do finansowego „tąpnięcia” w klubie doszło latem 2015. Zmienił się wtedy skład i władze. Drużyna została wycofana z Pucharu CEV. Zmiany były spowodowane ograniczeniem wsparcia przez głównego sponsora - Jastrzębską Spółkę Węglową.

 

„Spółka pozostaje naszym strategicznym partnerem. Mam nadzieję, że gra zespołu, wyniki, widowiska, hala pełna kibiców, będą stanowiły atut w naszych rozmowach” – podkreślił prezes.

 

Przed meczami z Asseco Resovią i Skrą w Jastrzębiu zabrakło biletów.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie