El. MŚ 2018: Dwa gole w Antalyi i pierwsze zwycięstwo Turcji

W rozgrywanym w grupie I spotkaniu Turcja - Kosowo górą byli gospodarze, którzy wygrali 2:0. Po pierwszej połowie gracze schodzili jednak do szatni przy bezbramkowym remisie, głównie za sprawą kapitalnie spisującego się w bramce gości Samira Ujkaniego.

Przed czwartą rundą zmagań w minimalnie lepszej sytuacji byli Turcy, którzy zremisowali dwa pierwsze spotkania w swojej grupie i ponieśli jedną porażkę. Dla drużyny Kosowa, która do UEFA została przyjęta dopiero 3 maja 2016 roku, każdy zdobyty punkt jest powodem do fetowania. Tak było po pierwszym meczu eliminacji, gdy Kosowianie sensacyjnie zremisowali na wyjeździe z Finami (1:1). Przed spotkaniem w Antalyi wszyscy zadawali sobie pytanie, czy reprezentację Kosowa stać na wywiezienie z Turcji chociażby punktu. Był to pierwszy bezpośredni mecz obu reprezentacji w historii.

Zgodnie z oczekiwaniami od początku spotkania dominowali gospodarze, którzy na stałe zagościli na połowie rywali. Pierwsza połowa należała jednak do bramkarza Kosowian. W 19. minucie Ujkani popisał się doskonałą paradą po strzale Mehmeta Topala i uratował zespół przed stratą gola. W 25. minucie golkiper obronił groźny strzał Hakana Çalhanoğlu. W 27. i 30. minucie zawodnik Bayeru Leverkusen ponownie sprawdził czujność Ujkaniego, jednak w obu przypadkach górą był bramkarz reprezentacji Kosowa. W 39. minucie wybronił jeszcze główkę Volkan Şena i pierwszą połowę spotkania mogliśmy streścić słowami: Turcja - Samir Ujkani 0:0.

Na początku drugiej połowy Turkom w końcu udało się to, co nie udało im się w pierwszej odsłonie spotkania. W 51. minucie Burak Yılmaz zakręcił obrońcą Kosowian i płaskim uderzeniem pokonał Ujkaniego. Cztery minuty później Volkan Şen podwyższył wynik spotkania na 2:0. Po drugiej straconej bramce reprezentacji Kosowa udało się przejąć inicjatywę i parę razy zagrozić Turkom, jednak do podkreślenia chwilowej dominacji zabrakło strzelonego gola.

Turcja - Kosowo 2:0 (0:0)

Bramki: Burak Yılmaz 51', Volkan Şen 55',

Turcja: Volkan Babacan, Ahmet Çalık, Hakan Çalhanoğlu, Gökhan Gönül, Selçuk İnan, Arda Turan, Hasan Ali

Kaldırım, Oğuzhan Özyakup (46' Yunus Mallı), Mehmet Topal, Burak Yılmaz (87' Cenk Tosun), Volkan Şen (76' Cengiz Ünder).

Kosowo: Samir Ujkani, Fanol Perdedaj, Alban Pnishi, Enis Alushi, Milot Rashica, Herolind Shala, Amir

Rrahmani, Valon Berisha, Arber Zeneli, Vedat Muriqi, Benjamin Kololli.

Sędzia: Tamás Bognar (Węgry)