Znamy dwóch ostatnich finalistów młodzieżowych mistrzostw Europy 2017

W końcu poznaliśmy ostatnich dwóch finalistów młodzieżowych mistrzostw Europy 2017. W barażach zmierzyły się ze sobą reprezentacje Austrii i Hiszpanii, a także Serbii i Norwegii. W pierwszej parze lepsi okazali się gospodarze, w drugim pojedynku Skandynawowie pokonali Serbów 1:0, jednak w dwumeczu lepsi byli gracze z Bałkanów i to oni awansowali do finałów, które odbędą się w Polsce.

Przed rewanżami w najlepszej sytuacji znajdowali się Serbowie, którzy pewnie pokonali w Belgradzie Norwegów (2:0) i znacznie zwiększyli swoje szanse na udział w finałach imprezy, która w 2017 roku zostanie rozegrana w Polsce. Skandynawowie zapowiadali chęć odegrania się za porażkę w stolicy Serbii, jednak było jasne, że postawione przed nimi zadanie nie będzie łatwe. Serbska drużyna dała się bowiem poznać nie tylko jako zespół poukładany w defensywie, ale również dysponujący dużym potencjałem w ataku. W świetnej formie znajduje się Uroš Djurdjević, najlepszy snajper w młodzieżówce Serbii. Na korzyść gospodarzy mógł działać fakt, że goście narzekali na kłopoty z aklimatyzacją, w dużo zimniejszej od ich rodzimego kraju Norwegii.

W drugim barażu Hiszpanie podejmowali Austriaków i byli zdecydowanymi faworytami konfrontacji. Co prawda w pierwszym spotkaniu rozgrywanym w St. Polten padł remis, ale wynik ten stanowił skromną zaliczkę dla drużyny z Półwyspu Iberyjskiego. Chęć strzelenia gola w rewanżu deklarował przed pojedynkiem napastnik gospodarzy Gerard Deulofeu, który wpisał się na listę strzelców już w Austrii.

Pierwszy rozpoczął się mecz Hiszpanów z Austriakami. W pierwszej połowie spotkania klarownych sytuacji do zdobycia bramki było bardzo mało. Wystarczy wspomnieć, że obydwa zespoły oddały zaledwie po trzy strzały. Większość uderzeń była skutecznie blokowana.

Druga połowa to już zdecydowana dominacja Hiszpanów. W 60. minucie spotkania w doskonałej sytuacji znalazł się Deulofeu, jednak zabrakło precyzji. Austriacy mieli problem z powstrzymaniem ataków rywali, co w 81. minucie zaowocowało obejrzeniem przez Alessandro Schöpfa drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartki. Hiszpanom nie udało się jednak udokumentować swojej przewagi i spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, premiującym gospodarzy.

W meczu Norwegia - Serbia miejsce w bramce gości zajął grający na co dzień w Lechii Gdańsk Vanja Milinković-Savić. Przebieg pierwszej części gry był podobny do przebiegu drugiego meczu barażowego. Strzałów było jak na lekarstwo i do szatni zespoły schodziły bez zdobyczy bramkowych.

W drugiej części spotkania przewagę miała Serbia, jednak to Norwegom udało się w 70. minucie wyjść na prowadzenie po strzale Mohameda Elyounoussiego. Serbowie do końca nie mogli być pewni awansu, jednak ostatecznie Skandynawowie nie podwyższyli wyniku i zaliczka z Belgradu wystarczyła do awansu. W doliczonym czasie gry Anders Trondsen obejrzał jeszcze czerwoną kartkę i Norwegia kończyła mecz w dziesiątkę.

Hiszpania - Austria 0:0

Hiszpania: Kepa Arrizabalaga - Jonny, José Gayà, Jorge Meré, Jesús Vallejo, Mikel Merino, Gerrard Deulofeu (89 Iñaki Williams), Saúl Ñíguez, Borja Mayoral, Óliver Torres (69 Marco Asensio), Denis Suárez (90+4 Marcos Llorente).

Austria: Daniel Bachmann - Christian Schoissengeyer, Philipp Lienhart, Dominik Wydra (89 Marko Kvasina), Alessandro Schöpf, Louis Schaub, Michael Gregoritsch, Konrad Laimer (80 Nikola Dovedan), Ylli Sallahi, Xaver Schlager (79 Lukas Jäger), Philipp Mwene.

Sędzia: Serdar Gözübüyük (Holandia).

Norwegia - Serbia 1:0 (0:0)

Bramki: Elyounoussi 70

Norwegia: Sondre Rossbach - Kristoffer Haraldseid, Jonas Grønner (90 Martin Samuelsen), Anders Trondsen, Iver Fossum, Ghayas Zahid (55 Veton Berisha), Martin Ødegaard, Birger Meling, Mats Møller Daehli (76 Alexander Sørloth), Mohamed Elyounoussi, Ole Selnæs.

Serbia: Vanja Milinković-Savić - Milan Gajić, Nemanja Antonov (90+2 Mihailo Ristić), Darko Lazić, Nemanja Maksimović, Uroš Djurdjević (72 Ognjen Ožegović), Aleksandar Čavrić, Vukašin Jovanović, Marko Grujić, Andrija Živković (46 Mijat Gačinović), Sergej Milinković-Savić.

Sędzia: Ivan Kružliak (Słowacja).

Lista finalistów młodzieżowych mistrzostw Europy 2017: Polska (gospodarz), Czechy, Włochy, Macedonia, Portugalia, Dania, Szwecja, Niemcy, Słowacja, Anglia, Hiszpania, Serbia.

Transmisje spotkań mistrzostw Europy U-21 na antenach sportowych kanałów Polsatu.