PLK: Mistrzowie Polski pokonani w Słupsku

Rozegrane w słupskiej Hali Gryfia spotkanie brązowego medalisty z mistrzem Polski było hitem kolejki PLK. Mimo braku Jerela Blassingamea w składzie, koszykarze Energi Czarnych pewnie wygrali ze Stelmetem Zielona Góra 68:51.

Gospodarze przystąpili do meczu osłabieni brakiem swego najważniejszego gracza -  Jerela Blassingamea, który został zawieszony na jedno spotkanie z powodu niesportowego zachowania. Mimo braku gwiazdy koszykarze ze Słupska rozpoczęli starcie ze Stelmetem z ogromnym animuszem. Po trafieniu Łukasza Seweryna za trzy prowadzili 7:0, następnie powiększali zaliczkę wykorzystując nieporadność gości w grze (11:2, 19:3), a po rzucie wolnym Davida Kravisha prowadzili 20:3. Koniecpierwszej kwarty to jednak duża ilość strat w ekipie gospodarzy, dzięki czemu ekipa Stelmetu odrobiła część strat (20:10). Początek drugiej kwarty to znów dominacja słupszczan, którzy zaczęli od dwóch trójek w wykonaniu Grega Surmacza i Chavaughna Lewisa (26:10). Gdy Surmacz popisał się celnym rzutem po zbiórce, było już 30:10 dla miejscowych, a pierwsze punkty w tej kwarcie goście zdobyli dopiero po ponad sześciu minutach. W końcówce nastąpiła z kolei seria akcji bez punktu w wykonaniu słupszczan, w wyniku czego goście odrobili część strat. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 32:21.

Początek drugiej połowy upłynął pod znakiem dominacji koszykarzy Energi Czarnych, którzy - przy fatalnej skuteczności mistrzów Polski -  tym razem zaliczyli otwarcie 15:0 i po dwóch trójkach Seweryna prowadzili 47:21. Znów jednak, podobnie jak w poprzednich kwartach, po okresie dominacji, przyszły chwile załamania, w których inicjatywę przejmowali goście (49:33). Wynik po tej kwarcie na 51:34 ustalił Justin Jackson, który popisał się efektownym wsadem. Na początku czwartej kwarty zielonogórzanie mieli jeszcze nadzieję na odrobienie strat (53:40), ale okres kapitalnej gry Lewisa znów pozwolił gospodarzom odskoczyć (60:40) i kontrolować sytuację na parkiecie. Rzut wolny Lewisa ustalił wynik spotkania na 68:51.

Energa Czarni Słupsk - Stelmet BC Zielona Góra 68:51 (20:10, 12:11, 19:13, 17:17)

Punkty:

Energa Czarni: Chavaughn Lewis 19, David Kravish 17, Łukasz Seweryn 13, Marcus Ginyard 7, Grzegorz Surmacz 7, Mantas Cesnauskis 3, Justin Jackson 2, Przemysław Fuks 0, Piotr Dąbrowski 0, Jarosław Mokros 0.

Stelmet BC: James Florence 9, Armani Moore 8, Adam Hrycaniuk 7, Nemanja Djurisic 6, Łukasz Koszarek 6, Igor Zajcew 4, Thomas Kelati 4, Przemysław Zamojski 4, Karol Gruszecki 3, Julian Vaughn 0.