Kanonada w Dortmundzie. Dwanaście goli w meczu BVB - Legia

W spotkaniu piątej kolejki grupy F Ligi Mistrzów piłkarze Borussii Dortmund pokonali Legię Warszawa 8:4. Mistrzowie Polski ponieśli czwartą porażkę w tej edycji, a dwanaście goli w jednym meczu to rekord w historii tych rozgrywek.

W pierwszej kolejce obecnej edycji Ligi Mistrzów piłkarze warszawskiej Legii ponieśli kompromitującą klęskę 0:6 na własnym boisku w starciu z Borussią Dortmund. Od tamtego meczu minęło już trochę czasu, w ekipie mistrza Polski zmienił się trener - Jacek Magiera zastąpił Albańczyka Besnika Hasiego, zmieniła się również gra Legii.

W poprzedniej kolejce drużyna z Warszawy niespodziewanie zremisowała 3:3 z Realem Madryt, dzięki czemu ma jeszcze szansę na zajęcie trzeciego miejsca w grupie, które da prawo gry w 1/16 finału Ligi Europejskiej. Kibice i piłkarze na rewanżowe spotkanie z ekipą z Niemiec patrzyli już z większymi nadziejami. "Przed nami duże wyzwanie. Nikt nie zabroni nam walczyć. Każdy powinien sprzedać się jak najlepiej" – deklarował przed spotkaniem trener Magiera.

Faworytami tej konfrontacji byli piłkarze Borussii, którzy już w poprzedniej kolejce zapewnili sobie awans z grupy F. Gospodarze wystąpili w mocno przemeblowanym składzie w porównaniu z sobotnim hitem Bundesligi z Bayernem Monachium (1:0), w pierwszej jedenastce zabrakło m.in. Łukasza Piszczka.

Piłkarze Borussii dominowali od początku meczu, grając atak pozycyjny na połowie Legii, mimo to to goście otworzyli wynik meczu w 10. minucie po efektownym strzale Aleksandara Prijovicia. Mistrzowie Polski cieszyli się z prowadzenia siedem minut, później nastąpił festiwal gospodarzy, którzy zdobyli trzy bramki w cztery minuty. Dwukrotnie Shinji Kagawa, raz Nuri Sahin pokonali słabo dysponowanego  Radosława Cierzniaka.

W 24. minucie Aleksandar Prijovic zdobył kontaktowego gola, a kilka minut później miał szansę na wyrównanie, jednak piłka po jego strzale obiła poprzeczkę bramki rywali. Riposta gospodarzy była natychmiastowa: Ousmane Dembele celnym strzałem zakończył szybką akcję Borussii. W 32. minucie Marco Reus pokonał bramkarza gości strzałem z kilku metrów, ustalając wynik po pierwszej połowie na 5:2.

W drugiej połowie piłkarze obu ekip śrubowali rekord Ligi Mistrzów pod względem liczby strzelonych goli w jednym meczu (AS Monaco - Deportivo la Coruna 8:3, sezon 2003/04). Na kolejną bramkę dla gospodarzy nie trzeba było długo czekać. W 52. minucie Marco Reus po podaniu Ousmane Dembele podwyższył na 6:2. Pięć minut później do siatki rywali trafił Michał Kucharczyk. Kolejne bramki padały w ostatnich dziesięciu minutach meczu. Na gola Andre Schuerrle z 81. minuty odpowiedział błyskawicznie Nemanja Nikolić, a w doliczonym czasie gry wynik na 8:4 ustalił Marco Reus.

Legia z dorobkiem jednego punktu pozostała na ostatnim miejscu w tabeli grupy F. W ostatniej kolejce podejmie Sporting Lizbona, który przegrał u siebie z Realem Madryt 1:2 (0:1).

Borussia Dortmund – Legia Warszawa 8:4 (5:2)

Borussia: Roman Weidenfeller – Sebastian Rode, Mathias Ginter, Marc Bartra (62, Erik Durm), Felix Passlack – Christian Pulisic, Shinji Kagawa, Nuri Sahin (69. Pierre-Emerick Aubameyang), Gonzalo Castro, Ousmane Dembele (72. Andre Schuerrle) - Marco Reus.

Legia: Radosław Cierzniak - Bartosz Bereszyński, Jakub Czerwiński, Michał Pazdan, Jakub Rzeźniczak - Michał Kucharczyk, Michał Kopczyński, Guilherme (55. Tomasz Jodłowiec), Vadis Odjidja-Ofoe (75. Nemanja Nikolic), Miroslav Radovic - Aleksandar Prijovic (69. Mateusz Wieteska).

Bramki: 0:1 Aleksandar Prijovic (10), 1:1 Shinji Kagawa (17), 2:1 Shinji Kagawa (18), 3:1 Nuri Sahin (20), 3:2 Aleksandar Prijovic (24), 4:2 Ousmane Dembele (29), 5:2 Marco Reus (32), 6:2 Marco Reus (52), 6:3 Michał Kucharczyk (57), 7:3 Felix Passlack (81-głową), 7:4 Nemanja Nikolic (84), 8:4 Marco Reus (90+2).

Żółte kartki: Mathias Ginter (Barussia), Vadis Odjidja-Ofoe, Michał Pazdan (Legia).

Sędzia: Martin Stroembergsson (Szwecja). Widzów: 55 000.