PlusLiga: Espadon po raz pierwszy wygrał na boisku

W spotkaniu kończącym dziesiątą kolejkę PlusLigi siatkarze Espadonu Szczecin wygrali z Łuczniczką Bydgoszcz 3:2. To pierwsze boiskowe zwycięstwo beniaminka ekstraklasy, wcześniej jedyną punktową zdobyczą ekipy ze Szczecina był walkower za mecz z PGE Skrą Bełchatów.

Dziesiątą kolejkę spotkań PlusLigi zakończyło starcie drużyn z dołu tabeli. Siatkarze Łuczniczki zajmowali miejsce trzynaste. Wygrali zaledwie dwa z dziewięciu dotychczasowych meczów (3:0 z BBTS Bielsko-Biała i 3:0 z MKS Będzin), ale w dwóch ostatnich grach ulegli potentatom (1:3 z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, 0:3 z Asseco Resovią). Espadon w tym sezonie nie wywalczył jeszcze punktu, przegrywając wszystkie mecze po 1:3 lub 0:3; jedyna zdobycz to trzy oczka uzyskane za walkower w meczu z PGE Skrą Bełchatów - przegranym na boisku 0:3.

W pierwszym secie siatkarze Łuczniczki odskoczyli rywalom w środkowej części, przy zagrywkach Milana Katicia (9:15) i do końca seta nie pozwolili sobie odebrać przewagi, kończąc tę część meczu skutecznym atakiem Igora Yudina (20:25). W drugiej partii szczecinianie zrewanżowali się rywalom. Wyrównana walka trwała do stanu 12:12, a w kolejnych akcjach gospodarze zaczęli budować przewagę (17:13), którą utrzymali do końca. Wynik na 25:21 ustalił Janusz Gałązka.

Trzecia odsłona była wyrównana do stanu 10:10, później seriami zaczęli punktować goście. Najpierw wygrali cztery akcje z rzędu (10:14), później trzy (12:17), następnie pięć, a tę serię asem serwisowym zwieńczył Patryk Szczurek (15:24). Partię zakończyła pomyłka Bartosza Cedzyńskiego w polu serwisowym (16:25). Set numer cztery również miał jednostronne oblicze, tym razem jednak dominowali gospodarze, którzy od początku budowali przewagę (5:2, 9:4) i jedynie kilkoma błędami własnymi utrzymywali rywali w grze w środkowej części seta. W końcówce rozbili bydgoszczan zagrywką, trzema asami popisał się Michał Ruciak, który w ten sposób wywalczył piłkę setową (24:14), a w kolejnej próbie zakończył tę odsłonę.

Na początku tie-breaka minimalną przewagę mieli gospodarze. Przy zmianie stron było 8:6 - po ataku Łukasza Perłowskiego, po niej Espadon już wyraźnie odskoczył rywalom (12:7), ale goście nie rezygnowali, zmniejszyli różnicę (13:11). Później były zepsute zagrywki po obu stronach i skuteczny atak Bartłomieja Klutha, który zapewnił siatkarzom Espadonu wygraną z Łuczniczką 3:2 - historyczne, pierwsze zwycięstwo w PlusLidze wywalczone na parkiecie. MVP:  Janusz Gałązka (Espadon).

Espadon Szczecin - Łuczniczka Bydgoszcz 3:2 (20:25, 25:21, 16:25, 25:14, 15:12)

Espadon: Ivan Borovnjak, Janusz Gałązka, Bartłomiej Kluth, Łukasz Perłowski, Michał Ruciak, Michał Sladecek - Dawid Murek (libero) oraz Bartosz Cedzyński, Adrian Mihułka, Veljko Petkovic, Marcin Wika, Maciej Wołosz

Łuczniczka: Bartosz Filipiak, Milan Katic, Jan Nowakowski, Mateusz Sacharewicz, Patryk Szczurek, Igor Yudin - Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Kacper Bobrowski, Marcel Gromadowski, Jakub Rohnka, Piotr Sieńko.

Wyniki pozostałych meczów 10. kolejki PlusLigi:

2016-11-24: Cuprum Lubin - Cerrad Czarni Radom 1:3 (26:28, 25:23, 29:31, 23:25)
2016-11-25: PGE Skra Bełchatów - GKS Katowice 3:0 (25:19, 25:17, 25:22)
2016-11-25: Effector Kielce - ONICO AZS Politechnika Warszawska 1:3 (17:25, 28:30, 25:22, 23:25)
2016-11-26: Jastrzębski Węgiel - Lotos Trefl Gdańsk 3:2 (25:21, 25:20, 23:25, 22:25, 15:13)
2016-11-26: Asseco Resovia Rzeszów - Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:19, 22:25, 25:22, 25:21)
2016-11-26: MKS Będzin - BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:12, 25:19, 25:13)
2016-11-26: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - AZS Częstochowa 3:0 (25:11, 25:21, 25:19)