PŚ w biegach: Weng najlepsza, Kowalczyk w drugiej dziesiątce

Norweżka Heidi Weng wygrała bieg na dochodzenie na 10 km techniką klasyczną w zawodach narciarskiego Pucharu Świata w Lillehammer. Kolejne miejsca zajęły jej rodaczka Ingvild Flugstad Oestberg i Finka Krista Parmakoski. Justyna Kowalczyk dotarła do mety na 19. pozycji.

W Norwegii zaplanowano trzy biegi, które składały się na mini cykl. Można było w nim wywalczyć łącznie aż 350 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ; po 50 za zwycięstwo w każdej z konkurencji i 200 za triumf w całych zawodach.

Do niedzielnych zmagań zawodniczki przystępowały z uwzględnieniem różnic z dwóch wcześniejszych etapów. Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego na trasę ruszyła dopiero 45. Zaliczyła więc spory awans. Biorąc pod uwagę tylko czas netto biegu na dochodzenie Polka osiągnęła dziewiąty rezultat. Od najszybszej Parmakoski była o minutę wolniejsza.

Weng do rywalizacji przystępowała jako liderka i bez większych problemów utrzymała prowadzenie. Oestberg straciła do niej 16,1 s, a Parmakoski 21 s. Ostatnie 64. miejsce zajęła Urszula Łętocha - 9.22,3 straty.

Klasyfikacji generalnej przewodzi Weng - 459 pkt. Druga jest Oestberg (369), a trzecia Parmakoski (357). Kowalczyk zajmuje 12. pozycję - 111 pkt.

Kolejne zawody PŚ odbędą się w dniach 10-11 grudnia w Davos. Narciarki z Kasiny Wielkiej jednak w nich zabraknie. Kowalczyk na pucharowe trasy wróci dopiero w lutym. Wszystko po to, aby uniknąć, dominującej w tym czasie w kalendarzu, rywalizacji techniką dowolną, która nie służy jej kolanu.