Trzynasty triumf Koukalovej, Polki daleko

Czeszka Gabriela Koukalova po raz 13. w karierze zwyciężyła w zawodach biathlonowego Pucharu Świata. W niedzielę wygrała bieg na dochodzenie na 10 km w Oestersund. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymała Niemka Laura Dahlmeier. Polki zajęły odległe lokaty.

Broniąca Kryształowej Kuli Koukalova (w ubiegłym sezonie rywalizowała pod panieńskim nazwiskiem Soukalova) startowała z trzeciej pozycji, którą wywalczyła w sobotnim sprincie. Miała jeden niecelny strzał, dzięki czemu wyprzedziła Francuzkę Marie Dorin Habert (7. miejsce, 6 niecelnych strzałów) oraz Finkę Kaisę Makarainen (5. pozycja, 4 pudła).

Drugie miejsce zajęła w niedzielę liderka klasyfikacji generalnej Dahlmeier, a trzecie Włoszka Dorothea Wierer, która startowała z 19. pozycji. Tylko tej ostatniej oraz czwartej na mecie Szwajcarce Lenie Haecki udało się w niedzielę nie popełnić żadnego błędu na strzelnicy.

Najlepsza z Polek Krystyna Guzik awansowała o 12 pozycji, była 37. i wywalczyła pierwsze pucharowe punkty w tym sezonie. Monika Hojnisz uplasowała się na 43., a Kinga Mitoraj - na 56. miejscu.

O 13.20 rozpocznie się rywalizacja mężczyzn w tej konkurencji na dystansie 12,5 km, która zakończy pierwszą rundę PŚ w Szwecji. Do niedzielnego biegu nie zakwalifikował się żaden z Polaków.

Kolejne zawody PŚ odbędą się 9-11 grudnia w słoweńskiej Pokljuce.

Wyniki: 1. Gabriela Koukalova (Czechy) 31.43,3 (1 karna runda) 2. Laura Dahlmeier (Niemcy) strata 8,4 s (2) 3. Dorothea Wierer (Włochy) 21,4 (0) 4. Lean Haecki (Szwejcaria) 36,3 (0) 5. Kaisa Makarainen (Finlandia) 52,7 (4) 6. Lisa Theresa Hauser (Austria) 1.01,0 (1) ... 37. Krystyna Guzik (Polska) 3.55,8 (4) 43. Monika Hojnisz (Polska) 4.21,6 (5) 56. Kinga Mitoraj (Polska) 6.17,9 (6)
Klasyfikacja generalna (po 3 z 26 zawodów): 1. Laura Dahlmeier (Niemcy) 157 pkt 2. Gabriela Koukalova (Czechy) 132 3. Marie Dorin Habert (Francja) 118 4. Lisa Theresa Hauser (Austria) 114 5. Kaisa Makarainen (Finlandia) 111 6. Justine Braisaz (Francja) 99 ... 58. Krystyna Guzik (Polska) 4 62. Kinga Mitoraj (Polska) 1