ME piłkarek ręcznych: Trzy drużyny z grupy I z szansami na półfinał

Piłka ręczna
ME piłkarek ręcznych: Trzy drużyny z grupy I  z szansami na półfinał

Holandia, Francja i Niemcy zachowały jeszcze szanse na awans z grającej w Goeteborgu grupy I rundy zasadniczej do półfinałów mistrzostw Europy piłkarek ręcznych. Wszystkie trzy zespoły występowały w fazie wstępnej w jednej grupie z Polkami, które pożegnały się z turniejem w Szwecji.

Nowym liderem jest ekipa Holandii, która wyprzedza Francję - oba zespoły po 6 pkt i Niemcy - 5.

Już w pierwszym poniedziałkowym spotkaniu zanotowano pewnego rodzaju niespodziankę, bowiem przewodzące w tabeli, prowadzone przez byłego selekcjonera męskiej reprezentacji Polski Michaela Bieglera Niemki tylko zremisowały 20:20 z zamykającymi stawkę brązowymi medalistkami olimpijskimi z Londynu Hiszpankami. Tradycyjnie najwięcej trafień dla Niemek zaliczyła Anne Hubinger - pięć. W drużynie z Półwyspu Iberyjskiego najskuteczniejsze były Nerea Pena - 7 goli i Alexandrina Cabral - 5.

Obu drużynom z wielkim trudem, zwłaszcza w końcówce, przyszło zdobywanie goli. W ostatnich dziesięciu minutach padły tylko cztery, a wynik ustaliła z rzutu karnego w 55. minucie, niezawodna w tym elemencie Pena (6/6). Potem rywalki m.in. nie wykorzystały rzutu z 7 metrów (Svenja Huber). Ale i tak Niemki mogą mówić o sporym szczęściu, bowiem na początku drugiej połowy przegrywały pięcioma golami.

W drugim meczu dnia już nie było takich emocji. Wicemistrzynie świata Holenderki zdecydowanie pokonały Serbki 35:27. W ekipie "Oranje" wyróżniły się Lois Abbingh i Yvette Broch - po 6 bramek, a u rywalek Jovana Stoiljkovic - 8.

Na zakończenie poniedziałkowych zmagań w Goeteborgu srebrne medalistki olimpijskie z Rio de Janeiro Francuzki pokonały ekipę gospodarzy 21:19. Przez większość spotkania "Trójkolorowe" utrzymywały jedno, dwubramkową przewagę.

We wtorek w Helsingborgu grać będą zespoły z grupy II.