Rezerwowi Ajaksu za słabi na drugoligowca

Lasse Schone wszedł na pół godziny. Losów meczu nie odmienił....

Po przegranej z Twente i przed arcyważnym meczem z PSV trener Ajaksu Amsterdam uznał, że w pucharowym starciu z Cambuur podstawowi zawodnicy odpoczną. A zmiennicy poradzą sobie z drugoligowcem. Nie poradzili sobie. W Leeuwarden gospodarze pokonali wicelidera Eredivisie 2:1 i zagrają w ćwierćfinale Pucharu Holandii.

W porównaniu z niedzielnym meczem z Twente Peter Bosz dokonał w wyjściowym składzie aż dziewięciu zmian. W podstawowym składzie zostałó tylko dwóch obrońców: Viergever i Dijks. Na ławce usiedli między innymi Onana, Sanchez, Ziyech, Dolberg. Lider drugiej linii Davy Klaasen nie znalazł się w kadrze na mecz.

Wobec takich osłabień Ajaksu grający na zapleczu Eredivisie zespół gospodarzy zwietrzył szansę. Doświadczony napastnik Matijn Barto jeszcze przed przerwą zdobył dwa gole i sytuacja faworyta z Amsterdamu stała się bardzo trudna. Kiedy po godzinie gry wynik ani drnął, trener Bosz przeprowadził potrójną zmianę. Na boiksu zameldowali się Schone, Younes i Dolberg. Chwilę później po strzale Pelle Clementa padł kontaktowy gol dla Ajaksu, ale niczego więcej goście nie wskórali. Z obecną edycją Pucharu Holandii pożegnał się więc kolejny wielki faworyt - w poprzedniej rundzie odpadło PSV.

1/8 finału Puchatu Holandii
Cambuur Leeuwarden - Ajax Amsterdam 2:1 (2:0)
gole: Martijn Barto 20., 39. - Clement 67
Ajax: Boer - Tete, Viergever, de Ligt, Dijks (63. Schoene) - de Jong (63. Younes), van de Beek, Nouri - Cerny (63. Dolberg), Cassierra, Clement.

I właśnie Ajax z PSV zmierzą się w najbliższą niedzielę w meczu 17. kolejki ligi holenderskiej. Wicemistrz kontra mistrz, druga przeciwko trzeciej drużynie w tabeli. To będzie bez wątpienia znakomite pożegnanie z Eredivisie w 2016 roku.

Mecz Ajax - PSV w niedzielę 18 grudnia od 16.40 w Polsat Sport News

Po tym spotkaniu w rozgrywkach w Holandii zaplanowano czterotygodniową przerwę. Eredivisie wraca w połowie stycznia. A miesiąc później piłkarzy Ajaksu czeka dwumecz w 1/16 finału Ligi Europy z Legią Warszawa.