Stoch na podium w Engelbergu!

Kamil Stoch zajął drugie miejsce podczas niedzielnych zawodów Pucharu Świata w Engelbergu. Polaka wyprzedził tylko fantastyczny Domen Prevc, który tym samym umocnił się na fotelu lidera cyklu!

Stoch po pierwszej serii zawodów w szwajcarskim Engelbergu zajmował bardzo wysokie trzecie miejsce. Polak skokiem na 143,5 metra pobił nawet rekord skoczni, który po kilku minutach został mu jednak odebrany przez Domena Prevca. Lider Pucharu Świata ze Słowenii uzyskał 0,5 metra więcej niż dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi, ale dzięki lepszym notom i większej bonifikacie za wiatr miał nad Polakiem ponad sześć punktów przewagi. Stocha i Prevca rozdzielał jeszcze Daniel Andre Tande, który miał mnimimalnie lepszą notę niż polski skoczek.

Do drugiej serii oprócz Stocha awansowało trzech Polaków: Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Maciej Kot. Jako pierwszy w drugiej odsłonie zaprezentował się Kubacki, który po bardzo dobrym skoku wylądował na 134 metrze. Jeszcze lepiej zaprezentował się Żyła, który po świetnej drugiej próbie wskoczył nawet do czołowej dziesiątki. Niestety w odwrotną stronę powędrował Kot, tracąc kilka pozycji po uzyskaniu 131,5 metra.

Największe emocje towarzyszyły jednak ostatnim czterem skoczkom. Najpierw Stefan Kraft pokazał, że można skakać daleko i po locie na 138 metr zdecydowanie wyprzedził prowadzącego Manuela Fettnera. Na szczęście Kamil Stoch stanął chwilę później na wysokości zadania i w bardzo dobrym stylu uzyskał 141,5 metra. Ciśnienia nie wytrzymał zaś Daniel Andre Tande, który poszybował na rekordowe 144,5 metra, ale podparł skok, wypadając z dziesiątki. Stocha mógł wyprzedzić więc tylko Prevc... który na wielkim luzie i co ważne z obniżonego rozbiegu wylądował dokładnie w tym samym miejscu co Polak! Słoweniec wyprzedził Stocha o ponad 10 punktów i jeszcze wygodniej rozsiadł się w fotelu lidera Pucharu Świata!

Na trzeciej pozycji uplasował się Kraft. Piotr Żyła zajął ex-aequo z Niemcem Severinem Freundem dziewiąte miejsce, Maciej Kot był 15., a Dawid Kubacki 18.

W klasyfikacji generalnej PŚ Stoch awansował na czwarte miejsce, Kot jest szósty.

Konkursy w Engelbergu były ostatnimi przed Świętami Bożego Narodzenia. W drugi dzień świąt w Zakopanem odbędą się mistrzostwa Polski, po nich ekipa prowadzona przez trenera Stefana Horngachera uda się na Turniej Czterech Skoczni. Pierwszy konkurs TSC odbędzie się 30 grudnia w niemieckim Oberstdorfie.