PlusLiga: Zwycięstwo Resovii na koniec roku

W spotkaniu 16. kolejki PlusLigi Asseco Resovia pewnie wygrała z Onico AZS Politechniką Warszawską 3:0. Starcie w Hali Podpromie było ostatnim meczem ekstraklasy siatkarzy w 2016 roku.

Zdecydowanym faworytem tego starcia byli - zajmujący trzecią pozycję w PlusLidze - siatkarze z Rzeszowa. Jedenasta w tabeli Onico AZS Politechnika w kolejnym meczu musiała sobie radzić bez swego pierwszego rozgrywającego Pawła Zagumnego, który od kilku tygodni zmaga się z kontuzją. Gospodarze mieli jednak w pamięci  mecz sprzed roku, gdy ulegli Inżynierom na własnym parkiecie 2:3 (24:26, 21:25, 25:22, 25:19, 14:16).

Od początku premierowej odsłony siatkarze ze stolicy mieli problemy z przyjęciem zagrywki gospodarzy. Przy stanie 7:3 dla Resovii trener Jakub Bednaruk poprosił o przerwę, po której jego podopieczni zdołali odrobić straty (9:9). Środkowa część seta znów jednak przebiegała pod dyktando ekipy z Podkarpacia, a przewagę Resovii powiększyły asy serwisowe Piotra Nowakowskiego (14:10) i Fabiana Drzyzgi (17:12). Przyjezdni znów ruszyli do odrabiania strat, po skutecznej zagrywce Pawła Mikołajczaka dystans zmalał do dwóch oczek (18:16), ale końcówka seta przebiegała po myśli rzeszowian. Nowakowski atakiem z krótkiej wywalczył piłkę setową (24:19), a John Perrin asem serwisowym w kolejnej akcji zakończył seta.

Podobny przebieg miała druga partia. Gospodarze rozpoczęli od prowadzenia 6:2, Inżynierowie wyrównali na 8:8, po czym przegrali pięć kolejnych akcji (13:8), a kolejna seria gospodarzy - tym razem czterech punktów z rzędu - właściwie przesądziła losy tej partii (19:12). W końcówce Nowakowski znów dał swej ekipie piłkę setową (24:16), a Gavin Schmitt skutecznym atakiem ustalił wynik tej odsłony na 25:19.

Trzeci set rozpoczął się od mocnego uderzenia gospodarzy, którzy po skutecznej kontrze Thibault Rossarda prowadzili 5:1. W kolejnych akcjach podopieczni Andrzeja Kowala utrzymywali przewagę, bezlitośnie wykorzystując kłopoty rywali na przyjęciu (8:3, 12:7). W dalszej części seta ekipa ze stolicy wyglądała na coraz bardziej zagubioną, a siatkarze Resovii kontrolowali przebieg rywalizacji i pewnie wygrali 25:17. MVP: Bartłomiej Lemański.

Asseco Resovia Rzeszów – Onico AZS Politechnika Warszawska 3:0 (25:19, 25:18, 25:17)

Asseco Resovia: Piotr Nowakowski, Bartłomiej Lemański, John Gordon Perrin, Marko Ivovic, Gavin Schmitt, Fabian Drzyzga - Damian Wojtaszek (libero) oraz Marcin Możdżonek, Thibault Rossard.

Onico AZS Politechnika: Jakub Kowalczyk, Paweł Halaba, Andrzej Wrona, Michał Filip, Jan Firlej, Bartosz Kwolek - Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Guillaume Samica, Paweł Mikołajczak, Łukasz Łapszyński.

Wyniki pozostałych meczów 16. kolejki PlusLigi:

2016-12-21: Effector Kielce - Lotos Trefl Gdańsk 0:3 (15:25, 22:25, 22:25)
2016-12-22: Indykpol AZS Olsztyn - Jastrzębski Węgiel 3:1 (24:26, 25:18, 25:23, 27:25)
2016-12-30: Łuczniczka Bydgoszcz - GKS Katowice 2:3 (25:22, 17:25, 25:21, 23:25, 15:17)
2016-12-30: AZS Częstochowa - Cerrad Czarni Radom 0:3 (13:25, 21:25, 15:25)
2016-12-30: Cuprum Lubin - BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:22, 25:18, 25:17)
2016-12-30: MKS Będzin - PGE Skra Bełchatów 2:3 (18:25, 28:26, 25:22, 23:25, 10:15)
2016-12-30: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Espadon Szczecin 3:0 (25:18, 25:12, 25:22)