Rajd Dakar: Piąty etap skrócony o połowę. Wielu kierowców błądziło

Moto

Z powodu trudnych warunków atmosferycznych odcinek specjalny 5. etapu Rajdu Dakar na terenie Boliwii został skrócony z 477 do 219 km. Wielu czołowych zawodników błądziło na trasie. Swą jazdą imponuje Jakub Przygoński, szósty w klasyfikacji kierowców samochodów.

Odcinek mierzony z Tupizy do Oruro organizatorzy skrócili przed strefą neutralizacji. Najszybszy był Francuz Sebastien Loeb, który w klasyfikacji generalnej plasuje się na drugiej pozycji ze stratą minuty i dziewięciu sekund do rodaka Stephane'a Peterhansela (obaj Peugeot).

Przygoński z belgijskim pilotem Tomem Colsoulem (Mini All4 Racing) utrzymali szóstą lokatę, a w Święto Trzech Króli mieli dziewiąty czas. I oni, i wielu innych kierowców we wszystkich konkurencjach, miało sporo problemów z prawidłowym "czytaniem" trasy. Niektórzy błądzili przez klilkanaście minut, inni przez kilkadziesiąt i z pewnością przeklinało dyrektora sportowego imprezy Hiszpana Marca Comę za nasianą pułapkami nawigacyjnymi trasę.

"Niech to diabli wezmą... Co za droga..." - mówił zdenerwowany Mikko Hirvonen. Fin, który wielokrotnie stawał na podium rajdowych mistrzostw świata, sklasyfikowany został na 15. pozycji ze stratą blisko 43 minut do Loeba.

W gronie motocyklistów zwycięzcą skróconego etapu został Brytyjczyk Sam Sunderland, obejmując przewodnictwo w klasyfikacji generalnej. Dotychczasowy lider Hiszpan Joan Barreda pojechał złą drogą, co go kosztowało 37 minut.

Wśród kierowców quadów najszybszy był Holender Kees Kollen, jeden z nielicznych, który nie jedzie Yamahą. Czternaste miejsce zajął Kamil Wiśniewski, a osiemnaste Rafał Sonik. Obaj mieli problemy nawigacyjne. Liderem został Francuz Simon Vitse. Sonik jest jedenasty, Wiśniewski piętnasty.

W rywalizacji ciężarówek etap wygrała załoga w składzie z polskim mechanikiem Dariuszem Rodewaldem. Trzyosobowy zespół dowodzony przez Holendra Gerarda de Rooya wyszedł na pierwszą lokatę po pięciu etapach.

W sobotę szósty etap z Oruro do La Paz długości 786 km (OS 527 km), a w niedzielę dzień przerwy.