Orlen Liga: Emocjonujące starcie ekip z dołu tabeli

W spotkaniu piętnastej kolejki Orlen Ligi siatkarki Giacomini Budowlanych Toruń wygrały z BKS Profi Credit Bielsko-Biała 3:2. Mecz ostatniej z przedostatnią drużyną w tabeli dostarczył kibicom wielu emocji.

Pierwszego seta lepiej rozpoczęły gospodynie, po skutecznym bloku prowadziły 7:3, później 8:5. Kluczowa okazała się jednak środkowa część seta, w której przyjezdne odrobiły straty, a następnie uzyskały prowadzenie, wygrywając pięć akcji z rzędu (13:16). Po skutecznym ataku Joanny Staniuchy-Szczurek było już 14:19 i przy takiej przewadze bielszczanki nie dały już wyrwać sobie zwycięstwa. Wynik tej partii na 20:25 ustaliła Emilia Mucha.

W drugiej odsłonie obie ekipy punktowały seriami. Set przebiegał początkowo pod znakiem przewagi siatkarek BKS (2:6), ale gospodynie szybko odrobiły straty (7:7). Później trzy akcje wygrały siatkarki z Bielska-Białej (8:11), a następnie cztery kolejne piłki padły łupem gospodyń, gdy skutecznością popisała się Rebecca Pavan (12:11). Kolejna seria torunianek - sześć wygranych piłek - okazała się decydująca dla losów tego seta (19:14). Świetne zagrywki Pavan obnażyły problemy w przyjęciu w ekipie BKS. Przyjezdne nie były już w stanie odrobić strat, choć w pewnym momencie były blisko (20:19). Seta zakończył atak Eweliny Ryznar z przechodzącej piłki.

Set numer trzy miał początkowo wyrównany przebieg (5:5, 10:10), później przewagę zaczęły budować gospodynie, które po asie serwisowym Anny Lewandowskiej prowadziły (16:12). Przyjezdne ruszyły do odrabiania strat, zmniejszyły dystans (17:16), ale po chwili w polu zagrywki pojawiła się Marina Paulava, i zeszła z niego dopiero przy stanie 24:17, popisując się w międzyczasie dwoma asami serwisowymi. Wynik seta znów ustaliła Ryznar.

Po zdecydowanym zwycięstwie 25:17 w trzecim secie, gospodynie zaskakująco słabo rozpoczęły czwartą partię (0:3, 1:7), nie radząc sobie z zagrywkami Kornelii Moskwy. Dzięki serwisom Pavan torunianki odrobiły straty (8:7), ale w środkowej części seta przyjezdne odzyskały inicjatywę (12:16). W końcówce obie ekipy znów punktowały seriami, a decydujące punkty padły łupem bielszczanek po skutecznym bloku (21:24) i asie serwisowym Aleksandry Trojan w kolejnej akcji.

Tie-breaka lepiej rozpoczęły gospodynie (5:2), ale później gra się wyrównała, po asie serwisowym Staniuchy-Szczurek przyjezdne odrobiły straty (5:5) i wynik długo oscylował wokół remisu (6:6, 8:8, 11:11). W końcówce szalę zwycięstwa na swoją stronę przechyliły gospodynie, a decydujące punkty wywalczyła Pavan. MVP: Rebecca Pavan.

Giacomini Budowlani Toruń - BKS Profi Credit Bielsko-Biała 3:2 (20:25, 25:21, 25:17, 21:25, 15:12)

Giacomini Budowlani: Marina Paulava, Ewelina Ryznar, Rebecca Pavan, Patrycja Polak, Anna Lewandowska, Marta Wójcik - Morena Martinez Franchi (libero) - Marta Janik, Gabriela Jasińska, Ewa Bimkiewicz.

BKS Profi Credit: Joanna Staniucha-Szczurek, Aleksandra Trojan, Sona Mikyskova, Emilia Mucha, Kornelia Moskwa, Magdalena Gryka - Mariola Wojtowicz (libero) - Natalia Skrzypkowska, Aleksandra Pasznik, Natalia Perlińska.

Wyniki pozostałych meczów 15. kolejki Orlen Ligi:

2017-01-07: Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - KSZO Ostrowiec 3:1 (20:25, 29:27, 25:22, 25:19)
2017-01-07: Grot Budowlani Łódź - Developres SkyRes Rzeszów 1:3 (19:25, 19:25, 25:19, 16:25)
2017-01-07: Chemik Police - Pałac Bydgoszcz 3:1 (25:10, 26:24, 22:25, 25:19)
2017-01-08: Impel Wrocław - ŁKS Commercecon Łódź 3:0 (25:21, 28:26, 25:18)