Alpejski PŚ: Niespodziewany triumf Scheyer w zjeździe

Austriaczka Christine Scheyer niespodziewanie wygrała zjazd Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim w Altenmarkt-Zauchensee. To jej największy sukces w karierze. Dotychczas 22-letnia reprezentantka gospodarzy tylko raz znalazła się w czołowej "10" zawodów tego cyklu.

Wcześniejszy najlepszy wynik Scheyer to dziewiąta pozycja w zjeździe w Val d'Isere przed niespełna miesiącem. W niedzielę pokazała się jednak z dobrej strony już na treningu, na którym uzyskała drugi czas. Szybsza była tylko Czeszka Ester Ledecka, która w zawodach zajęła jednak dopiero 36. miejsce.

Scheyer zadebiutowała w PŚ w grudniu 2014 roku, ale w niedzielę wystąpiła w zawodach tego cyklu dopiero po raz 12. w karierze. W zjeździe wystartowała po raz czwarty.

Druga była, ze stratą 0,39, reprezentantka Liechtensteinu Tina Weirather, natomiast trzecia Amerykanka Jacqueline Wiles, która przegrała z triumfatorką o 0,54 s i również odnotowała największy sukces w karierze. Wcześniej jej najlepszym osiągnięciem było 10. miejsce w supergigancie w Lake Louise na początku grudnia.

Wracająca po prawie roku przerwy spowodowanej kontuzjami Amerykanka Lindsey Vonn zakończyła zawody na 13. pozycji. Czwarta była broniąca Kryształowej Kuli Szwajcarka Lara Gut. Nieco rozczarowała Słowenka Ilka Stuhec - zwyciężczyni poprzednich trzech zjazdów tym razem była "dopiero" piąta.

Na treningu bezpośrednio przed zawodami poważnym wypadkom uległy Włoszka Nadia Fanchini i Węgierka Edit Miklos. Obie zostały przetransportowane helikopterem ratowniczym do szpitala.

Według Włoskiej Federacji Sportów Zimowych (FISI), dwukrotna medalistka mistrzostw świata w zjeździe Fanchini (srebro w 2013 i brąz w 2009 roku) nie doznała poważnych obrażeń.

- To tylko potłuczenia. Na wszelki wypadek zrobiono jej prześwietlenie - napisano na Twitterze.

Uraz Miklos wyglądał groźniej. Według świadków, po upadku Węgierka krzyczała: "Kolano! Kolano!".

Zmagania w Altenmarkt-Zauchensee miały początkowo odbyć się w sobotę, ale przełożono je ze względu na złą pogodę. Wcześniej kapryśna aura również uniemożliwiała przeprowadzenie treningów. W niedzielny poranek warunki były już zdecydowanie lepsze.

Liderką klasyfikacji generalnej PŚ pozostała Amerykanka Mikaela Shiffrin, która w niedzielę nie startowała.