Blamaż był blisko. Polacy po mękach ograli Japonię

Piłka ręczna

Reprezentacja Polski w swoim czwartym meczu we Francji odniosła pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach świata. Wygranej 26:25 nie można jednak uznać za sukces, tym bardziej, że do 40. minuty Polacy byli zespołem gorszym od egzotycznego rywala. Biało-Czerwoni i tak stracili już szansę na awans do 1/8 finału,a dzięki triumfowi nad Japończykami będą walczyć o miejsca 17-20.

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych po poniedziałkowej porażce 20:24 z Rosją zamknęła sobie drogę do 1/8 finału turnieju we Francji. Młody zespół prowadzony przez Tałanta Dujszebajewa w pierwszych trzech meczach zawiódł przede wszystkim w ofensywie rzucając tylko 64 bramki - najmniej spośród zespołów, które miały rozegrane już trzy spotkania.

Japonia, podobnie jak Biało-czerwoni, nie zdobyła jeszcze we Francji choćby punktu, ale do siatki trafiała troche częściej niż nasi. Gospodarze igrzysk olimpijskich w roku 2020 przegrywali kolejno z Rosją, Francją i Brazylią. Pierwsze skrzypce u Japończyków grał Hiroki Shida – jak na tamtejsze warunki gigant (189 centymetrów), który w meczach kadry zdobywa średnio cztery bramki na mecz. Okazało się, że świetną formę zachował także na spotkanie z Polakami, w którym 9 aż razy trafiał do polskiej bramki.

Ale po kolei. Japończycy rozpoczęli spotkanie z wysokiego "C”, szybko wyprowadzając kolejne ataki i rzucając trzy bramki, w tym jedną efektowną – po wrzutce. Odpowiedzią Polaków było trafienie Michała Daszka i gdyby nie dobra postawa w obronie oraz interwencje Adama Morawskiego, przewaga Azjatów byłaby wyższa. Biało-czerwoni potrzebowali pięciu minut, by wyrównać stan rywalizacji i powrócić do gry.

Zawodnicy obu zespołów nie ustrzegli się niewymuszonych błędów. Potrzebny był więc spokój i cierpliwość przy rozgrywaniu ataku pozycyjnego, by wypracować pewne sytuacje i narzucić własne warunki. Japończycy mieli natomiast problemy ze środkiem polskiej defensywy, gdzie znajdowali się Gębala, Daćko oraz Paczkowski.

Po przerwie, o którą poprosił trener Talant Dujszebajew, rzutem z podłoża popisał się Krzysztof Łyżwa, czym wyprowadził Polaków na pierwsze w meczu prowadzenie. To właśnie on, do spółki z Morawskim, utrzymywali Biało-czerwonych na dobrej drodze, choć Japończycy ambitnie walczyli o każdą piłkę. Opłaciło się to i dzięki kilku skutecznym akcjom zeszli do szatni z przewagą dwóch bramek.

Druga połowa musiała zacząć się od pogoni za rywalem. Największe zagrożenie ze strony Azjatów stwarzał Hiroki Shida, który wziął na swoje barki odpowiedzialność za atak Japończyków. Na nic zdała się mozolna praca w obronie oraz kolejne interwencje Morawskiego, bowiem pod bramką przeciwnika Polakom brakowało tempa i skuteczności.

Na środku rozegrania, podobnie jak w końcówce meczu z Rosją, pojawił się Mateusz Jachlewski. Doświadczony nominalny skrzydłowy miał uporządkować grę zespołu i rozrzucić japońską defensywę. Ożywiło to poczynania Polaków, którzy przy okazji wyprowadzili dwa ważne kontrataki i powrócili na prowadzenie. Spotkało się to z reakcją Antonio Carlosa Ortegi.

Przebojowość Japończyków nie znała granic. Podopieczni Dujszebajewa, mimo trzybramkowej przewagi, wciąż musieli mieć się na baczności i nie mogli stracić koncentracji. Kibiców czekała emocjonująca walka aż do ostatniego gwizdka szwajcarskiej pary sędziów.

Na minutę przed końcem, przy stanie 26:25, Biało-czerwoni zanotowali stratę i rywale mieli szansę na doprowadzenie do remisu. Na całe szczęście na posterunku stał Morawski, a chwilę później o czas poprosił trener reprezentacji Polski. Biało-czerwoni nie oddali już piłki i wywalczyli pierwsze punkty w mistrzostwach świata.

POLSKA – JAPONIA 26:25 (9:11)

POLSKA: Malcher, Morawski – Daćko 2, Łyżwa 4, Jachlewski 1, Krajewski 3, Niewrzawa 1, Walczak 2, Moryto 1, Daszek 5, M. Gębala, Przybylski, Paczkowski 4, Gierak, T. Gębala 1, Chrapkowski 2.

JAPONIA: Kimura, Shimizu – Kochi 1, Kato 2, Watanabe 1, Komuro, Uegaki 2, Tokuda 4, Koshio, Shida 9, Motoki 2, Tamakawa 1, Agarie 3, Narita, Mekaru, Doi.