PlusLiga: Nowy trener nie pomógł. Jastrzębski Węgiel ograł Effectora

W spotkaniu 19. kolejki PlusLigi siatkarze Jastrzębskiego Węgla pewnie wygrali z Effectorem 3:0. Ekipa z Kielc po raz pierwszy zagrała pod wodzą tureckiego trenera Sinana Tanika, ale nowy szkoleniowiec miał zbyt mało czasu, by odmienić grę tej drużyny.

Jesienią w Kielcach obie ekipy stoczyły zacięty bój: gospodarze wygrali dwa pierwsze sety, w kolejnych górą byli jastrzębianie, którzy w tie-breaku wygrali 15:13. Ekipa z Kielc przyjechała do Jastrzębia-Zdroju z nowym trenerem - Turkiem Sinanem Tanikiem.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla byli zdecydowanymi faworytami tego starcia i chcieli to udowodnić już na początku meczu (4:0). Kielczanie zrewanżowali się rywalom w czterech kolejnych akcjach i obie ekipy rozpoczęły wyrównaną walkę, w której wynik długo oscylował wokół remisu (9:9, 15:15). W końcówce seta, dzięki skutecznej grze w ataku, przewagę uzyskali siatkarze Marka Lebedewa. Po asie serwisowym  Salvadora Hidalgo Olivy było już 20:16, a wynik tej partii na 25:21 skutecznym atakiem ustalił Maciej Muzaj.

Drugi set nie miał wielkiej historii. Gospodarze od początku zaczęli budować przewagę (8:5), a w dalszej części seta całkowicie przejęli inicjatywę, znów zaskakując rywali zagrywkami (14:8 - Muzaj, 16:9 - Oliva, 20:12 - Lukas Kampa). Przy takiej różnicy końcówka przebiegła bez większych emocji. Muzaj wywalczył piłkę setową dla miejscowych (24:16), a partię zakończył Marcin Bachmatiuk atakiem ze środka.

W trzecim secie, po wyrównanym początku (8:8), gospodarze zaczęli budować przewagę (14:11). Przy stanie 20:15 wydawało się, że jastrzębianie zdecydowanie wygrają również tę partię, ale kielczanie nawiązali jeszcze walkę i zmniejszyli dystans do dwóch oczek (22:20). W końcówce kibice doczekali się wreszcie emocji. Gospodarze wywalczyli piłkę meczową po błędzie rywali (24:21), ale podopieczni trenera Tanika wygrali dwie kolejne akcje, drugą z nich po weryfikacji. Nadzieje gości przerwał Grzegorz Kosok skutecznym atakiem z krótkiej. MVP: Salvador Hidalgo Oliva.

Jastrzębski Węgiel - Effector Kielce 3:0 (25:21, 25:17, 25:23)

Jastrzębski Węgiel: Damian Boruch, Jason De Rocco, Lukas Kampa, Grzegorz Kosok, Maciej Muzaj, Salvador Hidalgo Oliva - Jakub Popiwczak (libero) oraz Marcin Bachmatiuk, Marcin Ernastowicz, Radosław Gil.

Effector: Leo Andric, Marcin Komenda, Jędrzej Maćkowiak, Maciej Pawliński, Jakub Wachnik, Peter Wohlfahrtstatter - Damian Sobczak (libero) oraz Krzysztof Antosik, Szymon Biniek, Konrad Formela, Michał Superlak.