Australian Open: Federer pokonał Wawrinkę i zagra w finale

Rozstawiony z "17" Szwajcar Roger Federer pokonał w Melbourne rodaka Stana Wawrinkę (4.) 7:5, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3 w półfinale Australian Open. Triumfator rekordowych 17 turniejów wielkoszlemowych w singlu po raz 28. wystąpi w decydującym meczu imprezy tej rangi.

W finale rywalem Federera będzie rozstawiony z "dziewiątką" Hiszpan Rafael Nadal lub Bułgar Grigor Dimitrow (15.).

Wielu kibiców spodziewało się, że 35-letniemu zawodnikowi z Bazylei zwycięstwo nad młodszych o cztery lata Wawrinką nie przyjdzie łatwo. Set otwarcia był bardzo wyrównany i o jego losach przesądził dopiero ostatni, 12. gem. Później jednak Federer się rozkręcił i szybko powiększył prowadzenie w całym meczu. Wówczas wydawało się, że spotkanie zakończy po trzeciej odsłonie. W niej jednak role się odwróciły. Do głosu doszedł tenisista z Lozanny. Na swoją korzyść rozstrzygnął też kolejnego seta. W decydującym, piątym miał dwie okazje na przełamanie - przy stanie 1:1 i 2:2. Zmarnowane szanse zemściły się. W szóstym gemie to Federer zanotował "breaka", który przesądził o jego zwycięstwie w tym pojedynku.

Chociaż mecz miał pięć setów, to toczył się w szybkim tempie i trwał trzy godziny i cztery minuty. Obaj zawodnicy w trakcie spotkania korzystali z pomocy fizjoterapeuty - Wawrinka w trakcie drugiej partii, Federer - po czwartej.

"Na początku trzeciego seta czułem się dobrze, a Stan wydawał się słabnąć. Potem jednak nagle wszystko się odwróciło do góry nogami, on był zrelaksowany, a ja nie byłem w stanie serwować tak dobrze jak wcześniej. Później ciężko było zatrzymać kryzys, nie mogłam złapać ponownie rytmu. W końcówce meczu wszystko potoczyło się bardzo szybko. Nie wierzyłem własnym oczom. Musiałem ponownie sprawdzić wynik, a teraz udzielam wywiadu. Co mi się stało, że wziąłem przerwę medyczną? Skoro zszedłem z kortu, to znaczy, że chodziło o coś powyżej nogi" - wyjaśnił zwycięzca.

Z Wawrinką zmierzył się 22 razy. Po raz 19. wyszedł z takiego pojedynku zwycięsko. W 2011 roku na kortach Melbourne Park w ćwierćfinale wygrał zaś w trzech setach. W Wielkim Szlemie grali przeciwko sobie po raz siódmy - sześć razy z wygranej cieszył się Federer.

Były lider rankingu tenisistów po raz 41. dotarł do czołowej "czwórki" Wielkiego Szlema, w tym po raz 13. w Melbourne. O tytuł zagra 28. raz, po raz szósty w Australii. Został najstarszym finalistą w zawodach tej rangi od 1974 roku. Wówczas w decydującym meczu US Open wystąpił 39-letni Australijczyk Ken Rosewall.

17-krotny zwycięzca turniejów tej rangi w pierwszej w roku odsłonie Wielkiego Szlema triumfował czterokrotnie. Mimo że więcej razy świętował sukces w Wimbledonie (siedem) i US Open (pięć), to zawody w Melbourne są jego najlepszym turniejem tej rangi pod względem liczby wygranych meczów (86) i częstotliwości docierania do półfinału.

W styczniu Federer wrócił do gry po półrocznej przerwie spowodowanej kłopotami zdrowotnymi. Ze względu na długą przymusową absencję pogorszyła się jego sytuacja na liście ATP, co miało wpływ na rozstawienie w Australii.

"W najbardziej wariackich marzeniach nie myślałem, że dotrę tak daleko w tym turnieju. To coś pięknego. Teraz będę miał dwa dni odpoczynku. Nie mógłbym być szczęśliwszy" - podkreślił.

Wawrinka to zdobywca trzech tytułów wielkoszlemowych. Pierwszy z nich wywalczył właśnie w Melbourne - w 2014 roku. W kolejnym sezonie zatrzymał się tam na półfinale. W najlepszej "czwórce" Wielkiego Szlema był ośmiokrotnie.