Horror w półfinale MŚ! Norwegia pokonała Chorwację po dogrywce

Piłka ręczna

Niesamowite widowisko stworzyli Norwegowie i Chorwaci w półfinale mistrzostw świata w piłce ręcznej. Ci pierwsi wygrali po dogrywce 28:25. W ostatniej akcji regulaminowych 60 minut Zlatko Horvath wykonywał rzut karny, ale genialna interwencja Torbjørna Bergeruda uchroniła Norwegię przed porażką.

Drugi półfinał mistrzostw świata zapowiadał się na znacznie bardziej wyrównany niż ten pierwszy. Nawet bukmacherzy mieli problemy z wytypowaniem faworyta, więc mogliśmy ostrzyć sobie zęby na bardzo ciekawe starcie. Norwegowie i Chorwaci nie zawiedli, tworząc kapitalne widowisko, które mogło zakończyć się zwycięstwem albo jednych, albo drugich.

Na początku obie reprezentacje miały problem ze zdobywaniem bramek, gdyż przez nieco ponad 10 minut Chorwaci prowadzili ledwie 3:1. Później jednak Norwegowie - za sprawą choćby Kristiana Bjoernsena - wzięli się w garść i zdołali wyjść na prowadzenie. Słabsze spotkanie rozgrywał Sander Sagosen, bo kto wie, gdyby był w lepszej dyspozycji, znacznie wcześniej wynik mógł być rozstrzygnięty. Do przerwy było 12:10.

Chorwaci zaczęli lepiej grać po przerwie, a po dwóch bramkach doprowadzili do remisu. Przez kilkanaście minut żadna ze strona nie potrafiła odskoczyć na minimum dwie bramki, a dopiero po trafieniu Domagoja Duvnjaka na kwadrans przed końcem, Chorwacja prowadziła 18:16. Później po raz kolejny obie strony miały problemy ze skutecznością. Na minutę przed końcem Sagosen rzucił bramkę na 22:22, więc Norwegowie musieli bronić się przed ostatnim atakiem w regulaminowym czasie gry. Wydawało się, że nic im nie grozi - na zegarze zostało pięć sekund, a wtedy Zeljko Musa został sfaulowany. Do rzutu karnego podszedł Zlatko Horvath, lecz kapitalną interwencją popisał się Torbjorn Bergerud!

Chorwaci byli załamani, lecz szybko się podnieśli, rzucając dwie bramki na początku dogrywki. Później jednak dominowali Norwegowie, którzy szybko doprowadzili do wyrównania, a później odskoczyli na kilka bramek.

Norwegia wygrała 28:25 i w finale zmierzy się z Francją. Chorwatom zostaje walka o brązowy medal ze Słowenią.