ME w biathlonie: Hojnisz szósta, Rosjanie najlepsi w biegach na dochodzenie!

Rosjanie Irina Starych i Aleksandr Łoginow mistrzami Europy w biegach pościgowych. Tym samym zdobyli swoje trzecie medale, a drugie złote na Mistrzostwach Europy w Dusznikach-Zdroju. Najwyżej z Polek - na 6. miejscu uplasowała się Monika Hojnisz.

Starych, która ruszyła na trasę jako trzecia, świetnie spisała się na strzelnicy. Nie miała żadnego pudła i to w dużej mierze zadecydowało o tym, że stanęła na najwyższym stopniu podium.

Drugą na mecie Julię Dżymę wyprzedziła o 19,8 s. Ukrainka po wygranej w sprincie miała aż 38 sekund przewagi nad Rosjanką i prowadziła do czwartego strzelania. Tam się jednak pomyliła i to kosztowało ją złoty medal. Trzecia w sobotę była Rosjanka Swietłana Sliepcowa, która dotarła na metę 32,1 s za triumfatorką.

Starych wcześniej wywalczyła złoto w biegu indywidualnym na 15 km oraz brąz w sprincie. Również dla Sliepcowej to trzeci krążek tej imprezy - dotychczas dwa razy miała srebro. Z kolei Dżyma triumfowała wcześniej w sprincie.

Dobry występ w sobotę zanotowała Hojnisz. Polka startowała z 16. numerem startowym, ale dzięki dobremu strzelaniu (tylko jedno pudło podczas czwartej wizycie na strzelnicy), awansowała o 10 lokat.

Kibice liczyli bardziej na Magdalenę Gwizdoń, która miała lepszą pozycję wyjściową. Ruszała jako szósta, ale zaliczyła pięć niecelnych strzałów i spadła na 15. lokatę.

Pozostałe Polki były daleko - Kinga Mitoraj - 41., a Karolina Pitoń została zdublowana.

W biegu mężczyzn drugi był kolejny z reprezentantów Rosji, Jewgienij Garaniczew, trzeci Łotysz, Andrejs Rastorgujevs. Niewiele zabrakło aby całe podium należało do Rosjan. Czwartemu Andrejowi Wołkowowi do brązowego medalu zabrakło 2 sekund.

Łoginow na trasę ruszył jako drugi i już na pierwszym pomiarze czasu był obok Bułgara Władimira Iliewa, który dzień wcześniej wygrał rywalizację w sprincie. Rosjanin nie był bezbłędny na strzelnicy, musiał pokonać jedną karną rundę, ale i tak zdeklasował rywali.

Garaniczew stracił do triumfatora 27,8 sekund. Z kolei brązowego medalistę wyprzedził o niemal minutę. Fatalnie spisał się Iliew, który zaliczył na strzelnicy aż sześć pudeł i spadł na 11. pozycję.

Łoginow był w Dusznikach-Zdroju także najlepszy w biegu indywidualnym, a w sprincie zajął drugą lokatę. Sobotni medal jest jego dziesiątym w karierze z mistrzostw Europy, w tym siódmym złotym. W Pucharze Świata nie odniósł dotychczas wielkich sukcesów. Trzy razy stawał na podium tego cyklu, ale po raz ostatni niemal trzy lata temu.

Wyniki biegu na dochodzenie mężczyzn:

1. Aleksander Łoginow (Rosja)       31.46,2 (1 karna runda)
     2. Jewgienij Garaniczew (Rosja) strata 27,8 s (1)
     3. Andrejs Rastorgujevs (Łotwa)        59,5 (4)

Wyniki biegu na dochodzenie na 10 km:

1. Irina Starych (Rosja)           30.04,4 (0 karnych rund)
      2. Julia Dżyma (Ukraina)       strata 19,8 (1)
      2. Swietłana Sliepcowa (Rosja)        32,1 (1)
     ...
      6. Monika Hojnisz (Polska)          1.29,8 (1)
     15. Magdalena Gwizdoń (Polska)       3.00,5 (5)
     41. Kinga Mitoraj (Polska)           5.59,5 (3)
         Karolina Pitoń (Polska) - zdublowana
jk, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za uwagę.

Jutro ostatni dzień rozgrywanych w Dusznikach-Zdroju mistrzostw Europy. Przed zawodnikami rywalizacja sztafet mieszanych.

Karolina Pitoń nie ukończyła biegu na dochodzenie.

Konga Mitoraj ukończyła bieg na 41. miejscu.

Gwizdoń na mecie z 15. rezultatem.

Hojnisz na finiszu dała się wyprzedzić Mironowej i zajęła 6. miejsce.

Trzecia Swietłana Sliepcowa.

Druga na mecie, Ukraina Julia Dżyma.

Irina Starych mistrzynią Europy w biegu na dochodzenie!

Hojnisz nadal na 5. miejscu, lecz traci do czwartej Czeszki, Veroniki Vitkovej blisko 40 sekund.

Gwizdoń 2 pudła.

Hojnisz jedno pudło na ostatnim strzelaniu!

Starych bezbłędna i wychodzi na prowadzenie!

Dżyma na ostatnim strzelaniu 1 runda karna!

Hojnisz zbliżyła się do czwartej, Fijałkowej na 3 sekundy.

Gwzidoń na trzeciej wizycie na strzelnicy jedna runda karna.

Hojnisz trzecie strzelanie bez błędów!

Sliepcowa bezbłędna i niewiele już traci do Ukrainki.

Dżyma po raz trzeci na strzelnicy i jedna karna runda.

Hojnisz biegnie na 5. pozycji!

Mitoraj bezbłędna, wybiega na 41. miejscu.

Gwizdoń na drugim strzelaniu bezbłędna, jest 13.

Hojnisz wybiega na 6. pozycji.

Hojnisz na drugim strzelaniu bez pudła!

Julia Starych także bezbłędne i jest druga.

Liderka biegu, Dżyma na drugim strzelaniu również bezbłędna.

Piotoń 2 rundy karne, Mitoraj bezbłędne pierwsze strzelanie.

Hojnisz na strzelnicy bez błędów!

Gwizdoń strzela po raz pierwszy, niestety dwie karne rundy.

Dżyma jest już na strzelnicy, bezbłędne strzelanie.

Ruszyła też Karolina Pitoń.

Monika Hojnisz też już na trasie.

Magdalena Gwizdoń na trasie!

Zaczynamy! Ruszyła na trasę Dżyma.

Jako pierwszą z Polskich zawodniczek zobaczymy z numerem 6. Magdalenę Gwizdoń, wystartuje 50 sekund po Julii Dżymie.

Przed startem biegu pań, rozmowa z mistrzem Europy w biegu na dochodzenie - Aleksandrem Łoginowem:

Łoginow: Jestem szczęśliwy, konkurencja była duża

Mówiło się, że dziś nie zobaczymy na trasie Ukrainki, Julii Dżymy, jednak zwyciężczyni wczorajszego biegu sprinterskiego zmieniała zdanie i wystartuje z numerem 1. w biegu na dochodzenie.

Anna Mąka jest gościem w naszym studio w Dusznikach-Zdroju.

Rozmowa o Monice Hojnisz, z drugim trenerem biathlonowej reprezentacji Polski, Adamem Kołodziejczykiem:

Kołodziejczyk: Hojnisz zawsze wyróżniała się dynamitem w nogach

Z udziału w biegu na dochodzenie zrezygnowała Krystyna Guzik, która zajęła wczoraj 34. miejsce.

W biegu na dochodzenie zobaczymy cztery biało- czerwone: Magdalenę Gwizdoń, Monikę Hojnisz, Karolinę Pitoń i Kingę Mitoraj.

We wczorajszym biegu Magdalena Gwizdoń była poza podium, mamy nadzieję, że dziś na nim będzie.

Tak było wczoraj, podczas sprintu pań:

Podium dzisiejszego biegu na dochodzenie:

W oczekiwaniu na bieg na dochodzenie kobiet, nasi komentatorzy odwiedzili biathlonowa strzelnicę w Dusznikach-Zdroju.

Jak wygląda strzelanie w biathlonie? Prezentuje Weronika Nowakowska! (WIDEO)

Początek biegu na dochodzenie kobiet z udziałem reprezentantek Polski o godz. 13:00.

W biegu indywidualnym był najlepszy, a we wczorajszym sprincie zdobył srebrny medal.

Aleksandr Łoginow zdobył swój trzeci medal mistrzostw w Dusznikach-Zdroju.

Zwycięzca wczorajszego sprintu, Bułgar Władimir Iliew zajął dopiero 11. miejsce.

Czwarty kolejny Rosjanin, Andrej Wołkow.

Brąz dla Łotysza Rastorgujevsa.

Na mecie też drugi Jewgienij Garaniczew.

Rosjanin Aleksandr Łoginow najlepszym biathlonistą w biegu na dochodzenie!

Ale już wyprzedza do Rastorgujevs.

Wołkow na trzecim miejscu.

Drugi Garaniczew bezbłednie na strzelaniu, traci ponad 30 sekund do lidera.

Łoginow po raz ostatni na strzelnicy, jedno pudło, ale ma ogromną przewagę nad kolejnymi zawodnikami.

Wołkow na drugim miejscu, ale do Łoginowa traci pond 55 sekund.

Garaniczew jedno pudło, Rastorgujevs 2.

Łoginow po raz trzeci na strzelnicy, jest w świetnej formie strzeleckiej, ponownie bezbłędnie.

Kibice dziś dopisali na Duszniki Arenie. Przeważają, oczywiście Polacy, ale są tez z innych krajów, którzy przyjechali wspierać swoich reprezentantów.
ME w biathlonie: Polsko-czeski pojedynek... kibiców! (WIDEO)

Na drugie miejsce wychodzi Garaniczew, trzeci Rastorgujevs, czwarty kolejny z Rosjan - Wołkow.

Łoginow ponownie bezbłędny, Rastorgujevs jedno pudło.

Łoginow i Rastorgujevs po raz drugi na strzelnicy.

Na drugie miejsce wyszedł Łotysz, Rastorgujevs.

Łoginow bezbłędny, Iliew dwie karne rundy!

Rosjanin i Bułgar już na strzelnicy.

Iliew i Łoginow, który który wystartował 5 sekund po Bułgarze biegną już obok siebie. Bułgar na pierwszym okrążeniu nie forsuje tempa.

Zaczęli!

Za chwilę start biegu na dochodzenie mężczyzn na 12,5 km. Rozpocznie mistrz Europy w sprincie - Bułgar Władimir Iliew.

W Dusznikach-Zdroju dziś temperatura -12 stopni, słonecznie z lekkim wiatrem.

Zabraknie reprezentantów Polski, zabraknie taż Polaka... startującego w barwach Litwy. Karol Dombrowski wycofał się z biegu na dochodzenie.

ME w biathlonie: Polak reprezentujący Litwę... tańczy na śniegu! (WIDEO)

Aby zyskać prawo udziału w sobotnim biegu, należało zając miejsce w czołowej „60” biegu sprinterskiego. Najlepszy z biało-czerwonych w piątek był Łukasz Szczurek, który zajął 62. pozycję. Tomasz Zięba był 83, Andrzej Nędza-Kubiniec - 87, a Grzegorz Guzik - 91.

Niestety, w biegu mężczyzn nie zobaczymy reprezentantów Polski.