Wisła zdobyła Puchar Polski

Koszykarki Wisły Can-Pack Kraków zdobyły Puchar Polski. W finale turnieju, który od piątku do niedzieli rozgrywano w ich hali, pokonały po dogrywce 1KS Ślęzę Wrocław 63:62

Już w 1/4 finału odpadła drużyna broniąca PP - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS. Przed rokiem lublinianki pokonały w finale ekipę z Wrocławia.

Zespół z Krakowa, jako uczestnik Euroligi, został zwolniony z 1/4 finału. W sobotnim półfinale pokonał InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. 79:63. Z kolei wrocławianki najpierw w ćwierćfinale - w piątek - okazały się lepsze od Pszczółki 57:51, a dzień później pokonały innego "euroligowca" - CCC Polkowice 75:63.

Ślęza grała już w tym sezonie w Krakowie z Wisłą i w spotkaniu ekstraklasy pokonała "Białą Gwiazdę" 71:55. Tym razem jednak - po zaciętym pojedynku - przegrała.

W niedzielę, po raz kolejny, drużyna ze stolicy Małopolski nie mogła zagrać w optymalnym składzie. Ze względów zdrowotnych nie wystąpiły m.in. Ewelina Kobryn, Małgorzata Misiuk i Claudia Pop.

Mistrzynie Polski fatalnie rozpoczęły. W 10. min przegrywały 9:19, ale w połowie drugiej kwarty zdołały odrobić straty. Po tym, jak cztery punkty z rzędu zdobyła Ziomara Morrison, krakowianki po raz pierwszy wyszły na prowadzenie (23:22). Do przerwy trwała zacięta walka, niemal kosz za kosz. Po 20 minutach było 28:27.

W trzeciej kwarcie, dzięki celnym rzutom za trzy punkty oraz dobrej obronie, Ślęza dwa razy obejmowała 8-punktowe prowadzenie (38:30, 47:39). Jednak ostatnią kwartę zespoły rozpoczęły przy wyniku 46:50.

W 31. minucie po celnych rzutach wolnych Meighan Simmons Wisła zmniejszyła stratę do zaledwie dwóch punktów (48:50). Dwie minuty później - po tym jak dwie akcje Ślęzy skończyły się stratą piłki - mistrzynie Polski wyrównały (52:52). Później dwa razy obejmowały prowadzenie (54:52, 56:54), ale do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Po 40 minutach gry było 56:56.

Na 52 sekundy przed końcem było 58:62, ale wówczas "za trzy" trafiła Sandra Ygueravide. Zwycięstwo Wiśle zapewniła Magdalena Ziętara, która dwa razy dobrze wykonała wolne.

W niedzielę - po raz pierwszy w trakcie krakowskiego turnieju o PP - prawie zapełniła się wiślacka hala, chociaż kompletu widzów nie było.

Wisła Can-Pack Kraków - 1KS Ślęza Wrocław 63:62 po dogrywce (11:19, 17:8, 18:23, 10:6, dogr. 7:6)

Punkty:

Wisła Can-Pack: Hind Ben Abdelkader 24, Vanessa Gidden 14, Ziomara Morrison 7, Sandra Ygueravide 5, Agnieszka Szott-Hejmej 5, Meighan Simmons 4, Magdalena Ziętara 4, Olivia Szumełda-Krzycka 0.

1KS Ślęza: Kateryna Rymarenko 18, Sharnee Zoll 13, Nikki Greene 9, Agnieszka Skobel 7, Marissa Kastanek 6, Agnieszka Kaczmarczyk 5, Agnieszka Majewska 4, Zuzanna Sklepowicz 0.

Najlepszą koszykarką finału (MVP) został wybrana Hind Ben Abdelkader.