Uniwersjada: Kolejne trzy medale Polaków

Trzy medale dopisali we wtorek do swojego dorobku polscy sportowcy uczestniczący w 28. Zimowej Uniwersjadzie w Ałmatach. Podobnie, jak w poniedziałek, we wtorek Biało-Czerwoni kapitalnie spisali się na stoku snowboardowym.

Złoty medal w slalomie równoległym wywalczyła Weronika Biela, a brązowy – w tej samej konkurencji – Karolina Sztokfisz. Wśród mężczyzn srebrny medal zdobył Oskar Kwiatkowski.

– W poniedziałek zajęłam czwarte miejsce, ale nie było dużo złości, bo bardzo cieszyłam się z medali dziewczyn. Jednak minąć się z medalem było nieprzyjemnie, więc w drugim starcie chciałam pokazać się z jak najlepszej strony – mówiła Biela.

Pogoda pokrzyżowała plany zdobycia medalu we wtorek Adamowi Cieślarowi, bo z powodu intensywnych opadów śniegu nie odbyły się zawody w kombinacji norweskiej. Zostały one przełożone na środę, aczkolwiek prognozy pogody nie są korzystne.

Pozostali sportowcy – mimo trudnych warunków – startowali. W biathlonowym biegu pań na 15 kilometrów piętnastą lokatę zajęła Dominika Bielecka. Pięć miejsc niżej była Karolina Trzaska, a na 27. pozycji zawody zakończyła Klaudia Cichoń.

– Warunki były bardzo trudne, na strzelnicy przez mgłę ledwo było widać tarczę – komentowała Bielecka. W biegu mężczyzn na 20 kilometrów Polacy byli daleko – Barłomiej Filip 29, Tomasz Jurczak 38, Marcin Piasecki 40, a Mariusz Wtorek 41.

Z wielkimi nadziejami na trasę biegu na dochodzenie ruszyła Ewelina Marcisz, ale znów musiała zadowolić się czwartym miejscem. Polka biegła bardzo ambitnie, w pewnym momencie była nawet druga, ale w końcówce wróciła na miejsce poza podium. Dziesiąta była Martyna Galewicz, a dwie pozostałe Polki zajęły dalekie lokaty – 43 była Katarzyna Stokfisz, a 51 Magdalena Czusz. W biegu na dochodzenie mężczyzn 34. pozycję zajął Andrzej Pradziad, 46. Bartłomiej Rucki, 51. Kacper Antolec, a 70. Dawid Bril.

Emocje polska ekipa przeżywała na torze łyżwiarskim, gdzie długo zanosiło się na medale. Ostatecznie w biegu pań na 1500 metrów Andżelika Wójcik była piąta, a wśród panów na 5000 metrów Marcin Bachanek zajął dziewiąte miejsce. Pozycje pozostałych Polaków – w pań 23 była Aleksandra Kapruziak, 24 Urszula Włodarczyk, a 27 Angelika Fudalej, a u panów 16. miejsce zajął Michał Ostaszewski, a 22. Szymon Palka.

Na trasie slalomu alpejskiego do kombinacji pokazała się Magdalena Kłusak. Polka została sklasyfikowana na 20. miejscu. W Kazachstanie rywalizować będzie do 8 lutego sześćdziesięciu Biało-Czerwonych. Wystąpi w sumie dwa tysiące zawodników z 57 krajów.

Uniwersjadowy dorobek polskich sportowców z indeksami w dotychczasowych startach wzrósł tym samym do 164 medali - 49 złotych, 57 srebrnych i 58 brązowych.