Alpejskie MŚ: Kanadyjczyk Guay wygrał supergigant

Kanadyjczyk Erik Guay wygrał supergigant, pierwszą męską konkurencję odbywających się w St. Moritz mistrzostw świata. Drugie miejsce zajął Norweg Kjetil Jansrud, a brązowy medal zdobył kolejny Kanadyjczyk Manuel Osborne-Paradis. Polacy w czwartej dziesiątce.

Zwycięstwo 35-letniego Guaya można uznać za niespodziankę. Wprawdzie jest utytułowanym zawodnikiem, ale największe sukcesy odnosił przed kilkoma laty. W 2011 roku był mistrzem świata w zjeździe, a sezon wcześniej zdobył małą Kryształową Kulę PŚ za triumf w punktacji supergiganta. Wygrał pięć pucharowych zawodów, ale po raz ostatni przed trzema laty.

W środę Guay był bezkonkurencyjny. Uzyskał zdecydowanie najlepszy czas na bardzo szybkiej trasie, wyprzedzając jednego z faworytów tej konkurencji Jansruda aż o 0,45 s. O ile jego zwycięstwo jest niespodzianką, to trzecie miejsce Osborne-Paradisa można uznać za sensację. Obchodzący tego dnia 33. urodziny alpejczyk nigdy wcześniej nie zdobył medalu najważniejszych światowych imprez. Trzykrotnie wygrywał pucharowe zawody, ale po raz ostatni w 2009 roku. Z Jansrudem przegrał o 0,06, a czwartego Aleksandra Aamodta Kilde wyprzedził o 0,03.

Guay w poprzednich latach zmagał się z problemami zdrowotnymi. Przeszedł sześć operacji kolan, ostatnią w 2015 roku. W ubiegłym miesiącu miał groźnie wyglądający wypadek podczas zjazdu w Garmisch-Partenkirchen, ale nic poważnego mu się nie stało.

"Jestem szczęśliwy, że tu jestem i wygrywam, zwłaszcza po tym upadku w Ga-Pa. To niewiarygodne" - powiedział pierwszy kanadyjski mistrz świata w tej konkurencji. Jako jeden z pierwszych pogratulował jadącemu później Osborne-Paradis. "To zawsze miło dzielić swój sukces z kolegą. Czuję się prawie tak, jakby to były moje urodziny" - dodał.

Mistrz olimpijski z Soczi w supergigancie i lider pucharowej klasyfikacji w tej konkurencji Jansrud po przejeździe Guaya zachował kamienną twarz.

"Dzisiaj pojechałem na miarę swoich możliwości i jestem zadowolony, że stanąłem na podium. Erik jechał doskonale, a 45 setnych sekundy różnicy mówi wszystko" - powiedział Norweg.

Polacy zajęli odległa miejsca. Maciej Bydliński uplasował się na 37. pozycji, a Michał Kłusak na 38. Obaj stracili do zwycięzcy ponad cztery sekundy.

Na trudnej trasie było kilka upadków. Jeden z najgroźniejszych miał reprezentant Monako Olivier Jenot.

W czwartek w mistrzostwach jest dzień przerwy, po którym odbędzie się kombinacja kobiet.