PlusLiga: ZAKSA odwróciła losy meczu w Jastrzębiu-Zdroju

W hicie 21. kolejki PlusLigi siatkarze Jastrzębskiego Węgla przegrali z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 2:3. Gospodarze prowadzili już 2:0 w setach, ale mistrzowie Polski zdołali odwrócić losy meczu.

Pierwsze ligowe starcie obu ekip (6 kolejka, 29 października) było jednym z najbardziej emocjonujących spotkań sezonu. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2, po niezwykle zaciętym tie-breaku, zakończonym wynikiem 22:20. Do drugiej konfrontacji tych drużyn doszło 14 stycznia w półfinale Pucharu Polski. We Wrocławiu górą znów była ZAKSA, tym razem wygrywając 3:1.

Już w pierwszej odsłonie trzeciego w obecnym sezonie starcia jastrzębian z ZAKSĄ nie brakowało emocji. Od początku seta gospodarze zaczęli budować przewagę (3:0), wykorzystując problemy mistrzów Polski w przyjęciu zagrywki (7:2). W środkowej części seta utrzymywali dystans, wykorzystując skuteczność w ataku Salvadora Hidalgo Olivy oraz Jasona DeRocco. W końcówce siatkarze z Kędzierzyna-Koźla gonili wynik, ale nie pomagały im zepsute zagrywki (w całym secie aż sześć). Po skutecznym ataku Sama Deroo złapali kontakt z rywalami (23:22), jednak decydujące punkty padły łupem gospodarzy. Grzegorz Kosok dał im piłkę setową (24:22), a autowy atak Benjamina Toniuttiego zakończył tę partię (25:23).

Podobny przebieg miał set numer dwa, tym razem jednak obie ekipy walczyły punkt za punkt na początku tej odsłony (9:9). Później przewagę uzyskali gospodarze, prezentując kilka efektownych i skutecznych akcji (17:13). Kędzierzynianie znów gonili wynik i tym razem dopięli swego, po skutecznym ataku Deroo wyrównali stan seta na 22:22. W decydujących akcjach znów górą byli jastrzębianie, którzy po skutecznym ataku DeRocco ponownie wygrali 25:23 i prowadzili w całym meczu już 2:0.

Po wyrównanym początku trzeciej partii, w środkowej części seta wyraźną przewagę uzyskali goście, w dużej mierze dzięki skutecznej grze Dawida Konarskiego (9:12). Gra siatkarzy ZAKSY rozkręcała się w kolejnych akcjach, po ataku Deroo było już 10:16, po skutecznej akcji Konarskiego 14:21. Gospodarze stanęli w miejscu i stało się jasne, że kędzierzynianie zdołają wygrać tę partię. Seta zakończył punktowy serwis Rafała Buszka (19:25).

Czwartą odsłonę jastrzębianie rozpoczęli od prowadzenia 3:1, a po kilku minutach przegrywali 3:6. Kłopoty na przyjęciu jastrzębian starał się wyrównywać skuteczną grą Hidalgo Oliva. Na niewiele się to jednak zdało, kędzierzynianie dominowali również w tej partii. Po asie serwisowym Mateusza Bieńka było już 13:19. Konarski obijając blok rywali dał swej drużynie piłkę setową (17:24), a seta zakończył przestrzelony serwis Damiana Borucha. Tie-breaka lepiej rozpoczęli siatkarze ZAKSY (0:3), którzy utrzymywali przewagę przy zmianie stron (5:8). W końcówce seta obie ekipy toczyły zaciętą walkę. Gospodarze łapali kontakt z rywalami (10:11, 11:12), jednak to gracze ZAKSY wygrali kluczowe akcje. Po asie serwisowym Deroo mieli piłkę meczową (11:14), a autowy atak gospodarzy w kolejnej akcji zakończył spotkanie. MVP: Łukasz Wiśniewski.

Najlepiej punktującymi zawodnikami meczu byli: Jason DeRocco i Salvador Hidalgo Oliva z Jastrzębskiego Węgla oraz Sam Deroo z ZAKSY - po 20 oczek. Dla zwycięzców 17 punktów wywalczył Dawid Konarski, a Łukasz Wiśniewski - 14. W ekipie pokonanych Maciej Muzaj zdobył 14 oczek, a Grzegorz Kosok 10.

Jastrzębski Węgiel – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (25:23, 25:23, 19:25, 18:25, 11:15)

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Maciej Muzaj, Grzegorz Kosok, Damian Boruch, Jason De Rocco, Salvador Hidalgo Oliva – Jakub Popiwczak (libero) - Patryk Strzeżek, Marcin Ernastowicz, Radosław Gil, Marcin Bachmatiuk, Karol Gdowski.

ZAKSA: Benjamin Toniutti, Dawid Konarski, Rafał Buszek, Łukasz Wiśniewski, Mateusz Bieniek, Sam Deroo – Paweł Zatorski (libero) - Patryk Czarnowski, Dominik Witczak, Grzegorz Pająk.

Wyniki pozostałych meczów 21. kolejki PlusLigi:

2017-02-10: Cerrad Czarni Radom - Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (25:19, 18:25, 21:25, 14:25)
2017-02-10: Łuczniczka Bydgoszcz - Effector Kielce 2:3 (23:25, 25:17, 25:22, 20:25, 15:17)

Do rozegrania:

2017-02-11: Lotos Trefl Gdańsk - PGE Skra Bełchatów (14.45; transmisja - Polsat Sport)
2017-02-11: GKS Katowice - MKS Będzin (17.00)
2017-02-11: Indykpol AZS Olsztyn - BBTS Bielsko-Biała (17.00)
2017-02-12: Espadon Szczecin - Cuprum Lubin (14.45; transmisja - Polsat Sport)
2017-02-13: AZS Częstochowa - ONICO AZS Politechnika Warszawska (18.00; transmisja - Polsat Sport).