Potwierdzono brązowy medal igrzysk w Londynie dla Tomasza Zielińskiego

Międzynarodowy Komitet Olimpijski po analizie przypadków naruszeń przepisów antydopingowych przez startujących w igrzyskach w Londynie w 2012 roku w podnoszeniu ciężarów w kategorii 94 kg zdecydował, że Tomasz Zieliński uplasował się na trzeciej pozycji.

O swej decyzji MKOl poinformował Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów (IWF), która teraz ma doprowadzić do przekazania medalu Polakowi. Jego nazwisko zostanie także umieszczone w oficjalnych statystykach olimpijskich.

W Londynie Zieliński faktycznie zajął dziewiąte miejsce, ale sześciu zawodników przed nim, w tym wszyscy medaliści, miało pozytywne wyniki badań antydopingowych.

Zdyskwalifikowano triumfatora Kazacha Ilię Ilina, który ustanowił wówczas rekord olimpijski i dwa rekordy świata. Niedozwolony doping wykryto także u drugiego na pomoście Rosjanina Aleksandra Iwanowa i trzeciego Mołdawianina Anatoliego Ciricu, jak również u Rosjanina Andrieja Demianowa (czwarty), Azera Intiqama Zairowa (szósty) i Kazacha Almasa Uteszowa (siódmy).

Wszyscy odwoływali się od decyzji o dyskwalifikacji, a najdłużej postępowanie trwało w przypadku Zairowa. Ostatecznie sześć orzeczeń zostało utrzymanych w mocy.

W tej sytuacji złoty medal olimpijski przyznano Irańczykowi Saeidowi Mohammadpourkarkaraghowi, który uplasował się na piątej pozycji. Srebro dla Kim Min-Jae z Korei Południowej (ósmy na pomoście), a brąz dla Zielińskiego (dziewiąty).

Medal Zielińskiego jest 34. krążkiem wywalczonym przez polskiego ciężarowca w historii igrzysk. Na tej liście jest jedna kobieta - Agata Wróbel, która w kategorii +75 kg w 2000 roku w Sydney zajęła drugie miejsce, a cztery lata później w Atenach była trzecia.

Zieliński miał startować także w igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku. Jednak 8 sierpnia został wykluczony z polskiej ekipy po tym, gdy został tuż po przylocie do Brazylii przyłapany na dopingu. Kilka dni później ogłoszono, że doping wykryto też w organizmie jego brata Adriana, mistrza olimpijskiego z Londynu (85 kg).

Tomasz Zieliński jest aktualnie zawieszony; o karze dla niego zadecyduje Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF). Adrian został już zdyskwalifikowany na cztery lata.

Polscy medaliści olimpijscy w podnoszeniu ciężarów:

medale złote: Ireneusz Paliński, 2 x Waldemar Baszanowski, Zygmunt Smalcerz, Adrian Zieliński, Szymon Kołecki;

medale srebrne: Norbert Ozimek, Grzegorz Cziura, Krzysztof Siemion, Agata Wróbel, Szymon Kołecki;

medale brązowe: 3 x Marian Zieliński, Jan Bochenek, Mieczysław Nowak, Ireneusz Paliński, Henryk Trębicki, Norbert Ozimek, Marek Gołąb, Zbigniew Kaczmarek, Kazimierz Czarnecki, 2 x Tadeusz Rutkowski, Tadeusz Dembończyk, Marek Seweryn, Sławomir Zawada, Sergiusz Wołczaniecki, Waldemar Malak, Andrzej Cofalik, Agata Wróbel, Bartłomiej Bonk, Marcin Dołęga, Tomasz Zieliński.