PlusLiga: Siatkarski thriller w Ergo Arenie! Skra ograła Lotos

W spotkaniu 21. kolejki PlusLigi siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk przegrali z PGE Skrą Bełchatów 2:3. Wydarzeniem meczu był powrót Bartosza Kurka na pozycję przyjmującego, powrót bardzo udany - Kurek został uznany najlepszym zawodnikiem tej konfrontacji.

W pierwszym spotkaniu obu ekip w rundzie zasadniczej górą byli siatkarze Skry, którzy zwyciężyli 3:0. Mecz w Bełchatowie stał na niezłym poziomie, drużyna Skry pewnie wygrała, a wyrównana walka była tylko w drugiej partii, granej na przewagi (30:28). Bohaterami pierwszego spotkania byli Mariusz Wlazły, który zdobył 16 punktów dla swojego zespołu oraz Michał Winiarski, wybrany MVP meczu.

W ostatniej kolejce i gracze Lotosu, i Skry ponieśli porażki. Lotos po bardzo zaciętym spotkaniu z Espadonem Szczecin przegrał 1:3. Choć w końcówce czwartej partii prowadzili 20:14, następnie 23:19 i mieli szansę na doprowadzenie do tie-breaka, gracze ze Szczecina wygrali sześć kolejnych akcji i zakończyli mecz. Lotos w ligowej tabeli zajmuje ósmą lokatę. PGE Skra niespodziewanie uległa Onico AZS Politechnice Warszawskiej, przez co zanotowała spadek na czwarte miejsce w tabeli PlusLigi.

Starcie Lotosu ze Skrą lepiej rozpoczęli goście, którzy uzyskali przewagę dzięki zagrywkom Nicolasa Uriarte (1:4). Gospodarze szybko opanowali sytuację, wyrównali stan seta (8:8) i uzyskali prowadzenie (11:10, 15:12). Ryzyko w polu zagrywki plus skuteczna gra Miłosza Hebdy i Damiana Schulza zapewniła im wygraną w premierowej odsłonie. Dwa skuteczne ataki Hebdy ustaliły wynik seta na 25:21.

Wydarzeniem drugiej partii było pojawienie się Bartosza Kurka na pozycji przyjmującego (5:4). Ta zmiana miała ogromny wpływ na losy seta, bełchatowianie w środkowej części seta przejęli inicjatywę i zaczęli budować przewagę (14:16). Gdańszczanie gonili wynik, byli blisko powodzenia (20:21), ale cztery ostatnie akcje w tym secie padły łupem Skry. Dwa asy serwisowe Kurka zakończyły tę odsłonę.

Set numer trzy przebiegał pod znakiem dominacji gospodarzy. Set był wyrównany jedynie na początku (4:4), później siatkarze Skry pogubili się i pozwolili rywalom wygrać pięć akcji z rzędu (9:5). Rozpędzeni gdańszczanie utrzymywali przewagę w dalszej części seta, a w końcówce kontrolowali sytuację. Po asie serwisowym Mateusza Miki prowadzili już 19:12. Ten sam zawodnik ustalił wynik seta na 25:16.

Czwarta odsłona była lustrzanym odbiciem trzeciej. Tym razem, po wyrównanym początku (8:8) to goście przejęli inicjatywę. Serie wygranych akcji pozwoliły podopiecznym trenera Philippe Blaina zbudować przewagę (10:12, 14:18, 15:22). Przy takiej różnicy, w końcówce stało się jasne, że zwycięzcę meczu wyłoni tie-break. Piątą partię gospodarze rozpoczęli od falstartu, przy zmianie stron przegrywali aż 1:8, później nawet 1:9 i 2:10. Mimo beznadziejnej sytuacji, ruszyli do odrabiania strat, zmniejszyli dystans (9:11), ale bełchatowianie nie dali już sobie wydrzeć zwycięstwa. Skuteczne ataki Wlazłego i Kurka, wreszcie efektowna kiwka Nicolasa Uriarte, doprowadziły ich do zwycięstwa. MVP: Bartosz Kurek.

Lotos Trefl Gdańsk - PGE Skra Bełchatów 2:3 (25:21, 20:25, 25:16, 18:25, 10:15)

Lotos Trefl: Wojciech Grzyb, Miłosz Hebda, Michal Masny, Mateusz Mika, Dmytro Paszycki, Damian Schulz - Piotr Gacek (libero) oraz Bartosz Pietruczuk, Szymon Romać, Przemysław Stępień.

PGE Skra: Karol Kłos, Srecko Lisinac, Nikołaj Penczew, Nicolas Uriarte, Michał Winiarski, Mariusz Wlazły - Kacper Piechocki (libero) oraz Jurij Gladyr, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk.

Wyniki pozostałych meczów 21. kolejki PlusLigi:

2017-02-10: Cerrad Czarni Radom - Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (25:19, 18:25, 21:25, 14:25)
2017-02-10: Jastrzębski Węgiel - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (25:23, 25:23, 19:25, 18:25, 11:15)
2017-02-10: Łuczniczka Bydgoszcz - Effector Kielce 2:3 (23:25, 25:17, 25:22, 20:25, 15:17)
2017-02-11: GKS Katowice - MKS Będzin 0:3 (20:25, 22:25, 23:25)
2017-02-11: Indykpol AZS Olsztyn - BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:17, 25:18, 25:22)

Do rozegrania:

2017-02-12: Espadon Szczecin - Cuprum Lubin (14.45; transmisja - Polsat Sport)
2017-02-13: AZS Częstochowa - ONICO AZS Politechnika Warszawska (18.00; transmisja - Polsat Sport).

Relacja zakończona

LOTOS - SKRA 2:3 (25:21, 20:25, 25:16, 19:25, 10:15) Nicolas Uriarte efektowną kiwką zakończył to emocjonujące spotkanie. MVP: Bartosz Kurek.

LOTOS - SKRA 2:2, 9:14 Mariusz Wlazły wywalczył piłkę meczową dla Skry!

LOTOS - SKRA 2:2, 9:12 Skuteczny atak Mariusza Wlazłego.

LOTOS - SKRA 2:2, 9:11 Czas dla Philippe Blaina po przestrzelonym ataku gości.

LOTOS - SKRA 2:2, 8:11 Bartosz Kurek dotknął siatki.

LOTOS - SKRA 2:2, 5:11 Skuteczny atak Bartosza Kurka.

LOTOS - SKRA 2:2, 5:10 Trener Skry poprosił o czas.

LOTOS - SKRA 2:2, 4:10 Michał Masny - as serwisowy.

LOTOS - SKRA 2:2, 1:9 Andrea Anastasi poprosił o czas.

LOTOS - SKRA 2:2, 1:8 Znów skutecznie Bartosz Kurek. Zdecydowana przewaga Skry przy zmianie stron.

LOTOS - SKRA 2:2, 1:7 Bartosz Kurek zaatakował po dłoniach blokujących rywali.

LOTOS - SKRA 2:2, 1:6 Kolejny autowy atak Damiana Schulza.

LOTOS - SKRA 2:2, 1:5 Autowy atak Damiana Schulza.

LOTOS - SKRA 2:2, 1:4 Andrea Anastasi poprosił o czas.

LOTOS - SKRA 2:2, 1:3 Skuteczne ataki Bartosza Kurka dały prowadzenie gościom.

LOTOS - SKRA 2:2 (25:21, 20:25, 25:16, 19:25) Błąd Szymona Romacia zakończył seta. Tie-break wyłoni zwycięzcę tego spotkania.

LOTOS - SKRA 2:1, 17:24 Damian Schulz przestrzelił zagrywkę. Piłka setowa dla Skry.

LOTOS - SKRA 2:1, 15:21 Skuteczny atak Bartosza Kurka.

LOTOS - SKRA 2:1, 15:20 Skuteczny blok siatkarzy Skry.

LOTOS - SKRA 2:1, 14:18 Skra powiększyła przewagę. Andrea Anastasi poprosił o czas.

LOTOS - SKRA 2:1, 14:17 Nicolas Uriarte - as serwisowy.

LOTOS - SKRA 2:1, 14:15 Pomyłki w polu serwisowym po obu stronach.

LOTOS - SKRA 2:1, 12:14 Wojciech Grzyb skutecznie ze środka.

LOTOS - SKRA 2:1, 11:13 Bartosz Kurek obił blok rywali.

LOTOS - SKRA 2:1, 10:12 Kontrę bełchatowian zakończył Bartosz Kurek. Trzy kolejne akcje dla gości i trener Lotosu Trefla poprosił o przerwę.

LOTOS - SKRA 2:1, 10:10 Przestrzelona zagrywka Damiana Schulza.

LOTOS - SKRA 2:1, 9:9 Bartosz Kurek przełamał blok Lotosu.

LOTOS - SKRA 2:1, 7:7 Mariusz Wlazły obił blok rywali.

LOTOS - SKRA 2:1, 4:4 Kapitalna akcja obu ekip zakończona skutecznym blokiem gdańszczan.

LOTOS - SKRA 2:1, 2:4 Przewaga Skry na początku czwartego seta.

LOTOS - SKRA 2:1 (25:21, 20:25, 25:16) Mateusz Mika potężnym atakiem zakończył trzecią odsłonę.

LOTOS - SKRA 1:1, 24:15 Piłka setowa dla Lotosu Trefla po zepsutej zagrywce Jurija Gladyra.

LOTOS - SKRA 1:1, 19:12 Mateusz Mika - as serwisowy.

LOTOS - SKRA 1:1, 18:12 Wyraźna przewaga Lotosu Trefla. Philippe Blain poprosił o czas.

LOTOS - SKRA 1:1, 16:12 Skuteczny atak Bartosza Kurka. Wcześniej żółta kartka dla trenera Skry.

LOTOS - SKRA 1:1, 15:11 Karol Kłos skutecznie ze środka.

LOTOS - SKRA 1:1, 14:9 Miłosz Hebda - as serwisowy.

LOTOS - SKRA 1:1, 12:9 Autowa zagrywka Damiana Schulza.

LOTOS - SKRA 1:1, 11:7 Skuteczny atak Mateusza Miki.

LOTOS - SKRA 1:1, 8:5 Pogubili się bełchatowianie w ostatnich akcjach. Punkty dla gospodarzy po błędach własnych rywali. Philippe Blain poprosił o czas.

LOTOS - SKRA 1:1, 4:5 Wojciech Grzyb zaserwował w taśmę.

LOTOS - SKRA 1:1, 0:2 Nikołaj Penczew - as serwisowy.

LOTOS - SKRA 1:1 (25:21, 20:25) Bartosz Kurek - as serwisowy! Skra wyrównała stan meczu.

LOTOS - SKRA 1:0, 20:24 Bartosz Kurek - as serwisowy.

LOTOS - SKRA 1:0, 20:22 Skuteczny atak Mariusza Wlazłego.

LOTOS - SKRA 1:0, 19:20 Damian Schulz zakończył kapitalną wymianę obu ekip.

LOTOS - SKRA 1:0, 18:19 Wojciech Grzyb - as serwisowy.

LOTOS - SKRA 1:0, 15:17 Gdańszczanie zmarnowali kolejną zagrywkę.

LOTOS - SKRA 1:0, 15:16 Skuteczny atak Damiana Schulza.

LOTOS - SKRA 1:0, 14:15 Bartosz Kurek przestrzelił zagrywkę.

LOTOS - SKRA 1:0, 12:14 Mariusz Wlazły - as serwisowy.

LOTOS - SKRA 1:0, 12:13 Długą wymianę kończy Bartosz Kurek.

LOTOS - SKRA 1:0, 12:12 Wyrównana walka w środkowej części seta.

LOTOS - SKRA 1:0, 9:10 Skuteczny atak Bartosza Kurka.

LOTOS - SKRA 1:0, 8:8 Srećko Lisinac skutecznie ze środka.

LOTOS - SKRA 1:0, 7:5 Bartosz Kurek pojawił się na przyjęciu w ekipie PGE Skry. Skuteczny atak Miłosza Hebdy.

LOTOS - SKRA 1:0, 4:4 Skuteczny atak Mariusza Wlazłego.

LOTOS - SKRA 1:0, 2:2 Wyrównany początek drugiej partii.

LOTOS - SKRA 1:0 (25:21) Miłosz Hebda zakończył pierwszą partię!

LOTOS - SKRA 0:0, 24:21 Skuteczny atak Miłosza Hebdy dał gospodarzom piłkę setową!

LOTOS - SKRA 0:0, 22:20 Przestrzelona zagrywka Srećko Lisinaca

LOTOS - SKRA 0:0, 20:18 Skuteczny atak Miłosza Hebdy

LOTOS - SKRA 0:0, 17:15 Karol Kłos skutecznie ze środka.

LOTOS - SKRA 0:0, 15:14 Mariusz Wlazły zdobył punkt bezpośrednio z zagrywki.

LOTOS - SKRA 0:0, 15:12 Efektowną akcję obu ekip skończył Damian Schulz.

LOTOS - SKRA 0:0, 13:12 Skuteczny atak Artura Szalpuka w powtórzonej akcji.

LOTOS - SKRA 0:0, 11:10 Damian Schulz dał prowadzenie ekipie gospodarzy.

LOTOS - SKRA 0:0, 10:10 Wyrównany fragment seta.

LOTOS - SKRA 0:0, 7:7 Szczelny blok i gospodarze wyrównali stan seta.

LOTOS - SKRA 0:0, 6:7 Potężny atak Mateusza Miki.

LOTOS - SKRA 0:0, 5:7 Mariusz Wlazły skutecznie zakończył długą wymianę.

LOTOS - SKRA 0:0, 3:6 Skuteczny atak Mariusza Wlazłego.

LOTOS - SKRA 0:0, 1:4 Dobry początek gości.

Wyniki meczów 21. kolejki PlusLigi:

2017-02-10: Jastrzębski Węgiel – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (25:23, 25:23, 19:25, 18:25, 11:15)

2017-02-11: Lotos Trefl Gdańsk - PGE Skra Bełchatów (14.45; transmisja - Polsat Sport)
2017-02-11: GKS Katowice - MKS Będzin (17.00)
2017-02-11: Indykpol AZS Olsztyn - BBTS Bielsko-Biała (17.00)

Jedno z najciekawszych spotkań 21. kolejki już za nami:

PlusLiga: ZAKSA odwróciła losy meczu w Jastrzębiu-Zdroju

Początek spotkania LOTOS Trefl Gdańsk - PGE Skra Bełchatów o godzinie 14:45. Transmisja w Polsacie Sport.