MŚ w biathlonie: Trzecie złoto Dahlmeier, Polki poza czołówką

Niemka Laura Dahlmeier wygrała bieg indywidualny na 15 km biathlonowych mistrzostw świata w Hochfilzen. To jej czwarty medal w tej imprezie, a trzeci złoty. Srebro wywalczyła Czeszka Gabriela Koukalova. Najlepsza z Polek Monika Hojnisz zajęła 30. miejsce.

Rywalizacja w tej konkurencji odbyła się po raz trzeci i ostatni w tym sezonie Pucharu Świata. Dahlmeier zdominowała zmagania, wygrywając za każdym razem. Oprócz złotego medalu wywalczyła też małą Kryształową Kulę i umocniła się na prowadzeniu klasyfikacji generalnej.

To jej szóste zwycięstwo w PŚ w tym sezonie i 13. w karierze. W dorobku ma trzy złote medale MŚ w konkurencjach indywidualnych. Na podium tej imprezy stanęła po raz dziewiąty w dziewięciu ostatnich biegach (wliczając ubiegłoroczną edycję w Oslo-Holmenkollen), czym wyrównała rekord Norweżki Tory Berger. Może go pobić w piątek, gdy kobiety wystartują w sztafecie 4x6 km.

Niemka wcześniej w Hochfilzen zdobyła tytuł w biegu na dochodzenie i sztafecie mieszanej, a w sprincie wywalczyła srebro. Koukalova, wiceliderka PŚ, wówczas była pierwsza. Poza tym ma jeszcze w dorobku brązowy medal w biegu na dochodzenie.

"Znowu na szczycie - trudno uwierzyć. Jestem padnięta, bieg na 15 km jest bardzo wyczerpujący. Przepis na sukces? Chciałam stanąć na starcie wyluzowana i to mi się udało" - powiedziała telewizji ARD triumfatorka.

Hojnisz strzelała nieźle - miała jedno pudło na 20 prób, ale biegła zbyt wolno, aby liczyć się w czołówce. Podobnie jak Magdalena Gwizdoń, która również z jednym niecelnym trafieniem uplasowała się na 37. pozycji. Dahlmeier i Koukalova też miały po jednej nieudanej próbie. Bezbłędna była za to zdobywczyni brązowego medalu - Włoszka Alexia Runggaldier, która straciła jednak do Niemki ponad półtorej minuty.

Krystyna Guzik została sklasyfikowana na 52., a Anna Mąka - na 84. miejscu. Obie spudłowały czterokrotnie.

W czwartek na 20 km ścigać się będą mężczyźni. Faworytem jak zwykle w tym sezonie będzie Francuz Martin Fourcade.