MŚ w biathlonie: Bailey sensacyjnym zwycięzcą, Nędza-Kubiniec najlepszy z Polaków

Amerykański biathlonista Lowell Bailey niespodziewanie został w Hochfilzen mistrzem świata w biegu indywidualnym na 20 km. Równie nieoczekiwanym srebrnym medalistą był Czech Ondrej Moravec. Trzecie miejsce zajął Francuz Martin Fourcade.

Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Fourcade zdobył też małą Kryształową Kulę za tę konkurencję - w czwartek w Hochfilzen na 20 km rywalizowano po raz trzeci i ostatni w tym sezonie.

Bailey osiągnął największy sukces w karierze. Nigdy wcześniej nie udało mu się wygrać żadnych zawodów PŚ, raz był drugi. To dopiero czwarty medal USA w mistrzostwach świata, a pierwszy złoty.

"To jest niewiarygodne. To wspaniały dzień, najlepszy w mojej karierze" - cieszył się Amerykanin, który przed rokiem myślał już o jej zakończeniu.

35-letni Bailey był szybszy od trzy lata młodszego Moravca o 3,3 s. Obaj strzelali bezbłędnie, co okazało się kluczowe. Fourcade, który do triumfatora stracił 21,2 s, spudłował dwukrotnie.

Francuz ma już cztery medale w czterech startach w Hochfilzen. Wcześniej zdobył złoto w biegu na dochodzenie, srebro w sztafecie mieszanej i brąz w sprincie.

Polacy zajęli odległe lokaty. Najlepszy z nich Andrzej Nędza-Kubiniec uplasował się na 53. pozycji.

Był to ostatni indywidualny występ polskich biathlonistów. Żaden z nich nie zakwalifikował się do niedzielnego biegu ze startu wspólnego. Także w rywalizacji kobiet w ostatniej konkurencji MŚ zabraknie biało-czerwonych.

Na piątek zaplanowano kobiecą sztafetę 4x6 km, a dzień później na 4x7,5 km pobiegną mężczyźni.