Olimpijski Festiwal Młodzieży: Cztery medale Polaków w Turcji

Cztery medale - złoty, srebrny i dwa brązowe - zdobyli biało-czerwoni w zakończonym w piątek 13. Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. Dało to polskiej ekipie szóste miejsce w tabeli medalowej. W tureckim Erzurum startowali sportowcy w wieku 14-18 lat.

Wszystkie medale Polacy wywalczyli w ostatnim dniu imprezy. Po złoto sięgnęła Kamila Stormowska (KS Orzeł Elbląg) w wyścigu na 1000 m w short tracku, a po brąz Patrycja Markiewicz (Juvenia Białystok) w tej samej konkurencji. Ponadto Stormowska i Markiewicz, a także Jan Bogdanowicz (Juvenia Białystok) i Krystian Giszka (AZS Politechnika Opolska) zdobyli srebro w sztafecie mieszanej 3000 m.

Na trzecim stopniu podium stanęła drużyna zawodniczek w curlingu: Daria Chmarra, Marta Leszczyńska, Karolina Mandes, Katarzyna Orlińska (wszystkie City Curling Club Warszawa) oraz Ewa Nogły (KS Warszowice).

Reprezentacja Polski startowała w Turcji w osłabionym składzie. Pod koniec stycznia prezydium zarządu Polskiego Związku Narciarskiego podjęło jednogłośnie decyzję o wycofaniu swych sportowców z udziału w festiwalu ze względów bezpieczeństwa. Mimo to impreza była jedną z najbardziej udanych. Pod względem liczby zdobytych medali biało-czerwoni wyrównali w Erzurum dorobek ze swoich najlepszych zawodów - w 2009 roku w Bielsku-Białej, Cieszynie, Tychach, Szczyrku i Wiśle oraz w 2013 w rumuńskim Braszowie.

W tabeli medalowej pierwsze miejsce zajęła Rosja (19 złotych - 9 srebrnych - 11 brązowych), wyprzedzając Francję (7-8-6) i Słowenię (5-2-3). Przed polską ekipą znalazły się jeszcze reprezentacje Włoch (2-1-6) i Finlandii (1-5-4).