Alpejski PŚ: Słoweniec Kline triumfuje po raz pierwszy w karierze

Słoweniec Bostjan Kline po raz pierwszy w karierze wygrał zawody alpejskiego Pucharu Świata. W piątek zwyciężył w zjeździe w Kvitfjell (Norwegia).

Kline uzyskał czas 1.29,20 s i wyprzedził o 0,19 Austriaka Matthiasa Mayera oraz o 0,20 zawodnika gospodarzy Kjetila Jansruda. Polacy nie startowali.

25-letni Kline (ur. 9 marca 1991 roku) do tej pory dwukrotnie znalazł się na podium PŚ; w 2016 roku zajął drugie miejsce w zjeździe w Garmisch-Partenkirchen i był drugi w supergigancie w Hinterstoder. Sześć lat temu słoweński alpejczyk triumfował w obu tych konkurencjach w mistrzostwach świata juniorów.

W niedawnych MŚ w St. Moritz w zjeździe zwyciężył Szwajcar Beat Feuz, a za nim uplasował się Kanadyjczyk Erik Guay. W piątek w Kvitfjell Guay był czwarty, a Feuz siódmy, chociaż długo klasyfikowany był na szóstym miejscu. Szwajcara wyprzedził jeszcze Niemiec Thomas Dressen, startujący z numerem 48.

Austriak Max Franz, który był trzeci w MŚ, skończył norweskie zawody dopiero na 23. lokacie.

Pierwotnie ten zjazd miał się odbyć już w listopadzie w kanadyjskim Lake Louise. Został wówczas odwołany m.in. ze względu na brak śniegu.

W klasyfikacji PŚ w tej konkurencji prowadzi Jansrud (307 pkt). Wyprzedza o 13 "oczek" dotychczasowego lidera Włocha Petera Filla, który był tym razem 16.

W sobotę w Kvitfjell zawodnicy ponownie będą walczyć w zjeździe, a w niedzielę w supergigancie.