Młody polski kolarz z Pucharem Świata!

Szymon Sajnok zwyciężył w omnium w finałowych zawodach Pucharu Świata na torze kolarskim w Los Angeles. 19-letni wychowanek Cartusii Kartuzy triumfował również w klasyfikacji generalnej cyklu.

Sajnok po raz drugi w tym sezonie okazał się najlepszy w PŚ w omnium, olimpijskiej konkurencji, rozgrywanej po igrzyskach w Rio de Janeiro w nowej formule - w jednym dniu i w czterech startach. W listopadzie ubiegłego roku pokonał wszystkich rywali w swoim debiucie w holenderskim Apeldoorn.

W Los Angeles rozpoczął od dziesiątego miejsca w wyścigu scratch, następnie wygrał wyścig tempo oraz eliminacyjny (australijski), a w punktowym utrzymał wypracowaną wcześniej przewagę.

W klasyfikacji generalnej PŚ Sajnok zgromadził 1325 punktów i zdecydowanie wyprzedził Francuza Morgana Kneisky’ego oraz Brytyjczyka Christophera Lathama – po 650.

Sajnok jest absolwentem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy, gdzie szkolił się u wieloletniego trenera kadry szosowej juniorów Waldemara Cebuli. Jego trenerem klubowym jest Dariusz Malecki, a w kadrze torowej - Jacek Kasprzak. Jak mówi o sobie, jest "Kaszubem z krwi i kości".

Kamil Kuczyński nie utrzymał prowadzenia w klasyfikacji cyklu w sprincie. W sobotę w Los Angeles zajął ósme miejsce i w ostatecznej punktacji Pucharu Świata był drugi.

Kolarz ze Szczecina nie błyszczał w eliminacjach (dopiero 16. czas na 200 m ze startu lotnego), ale w bezpośrednich pojedynkach wygrał z Chińczykiem Lei Zhangiem, a w 1/8 finału wyprzedził Australijczyka Shane'a Perkinsa. W ćwierćfinale uległ jednak Niemcowi Maxowi Niederlagowi 0:2.

Rafał Sarnecki odpadł w 1/16 finału po porażce z Litwinem Vasilijusem Lendelem.

Rywalizację sprinterów wygrał Rosjanin Denis Dmitrijew, a Puchar Świata trafił do rąk Ukraińca Andrija Wynokurowa.

Wcześniej drużyna kobiet wygrała z Rosjankami w wyścigu pierwszej rundy na 4 km na dochodzenie, a osiągnięty wynik 4.35,132 dał jej szóste miejsce. Polki startowały w składzie: Justyna Kaczkowska, Łucja Pietrzak, Nikol Płosaj i Natalia Rutkowska.

W finale Amerykanki wygrały z Nowozelandkami.

W piątek w eliminacjach sprintu drużynowego Maciej Bielecki, Krzysztof Maksel i Mateusz Rudyk zajęli trzecie miejsce (44,275). Pierwszą rundę, w której zmierzą się z Japończykami, zaplanowano dopiero na późny wieczór w niedzielę czasu polskiego.