MŚ Lahti 2017: Rydzek z trzecim złotem

Złoty medalista w kombinacji norweskiej na średniej skoczni Niemiec Johannes Rydzek, w środę triumfował także w rywalizacji na dużym obiekcie w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w fińskim Lahti.

o już trzeci złoty medal niemieckiego kombinatora, złoty wywalczył także w rywalizacji drużynowej.

Drugie miejsce zajął Japończyk Akito Watabe, a trzecie Francuz Francois Braud.

Prowadzący po skoku Austriak Mario Seidl uplasował się na czwartej pozycji ze stratą 17,4 s do zwycięzcy. Adam Cieślar zajął 26. miejsce ze stratą 3.28,3, a Paweł Słowiok był 33. - strata 4.08,2. To najlepsze wyniki uzyskane przez Polaków w ostatnich latach.

Seidl na dużej skoczni osiągnął 132 m - 137,3 pkt. Drugi był jego rodak Wilhelm Denifl - 125 m (125,7 pkt), a trzeci Watabe - 124,5 m (123,8 pkt).

Na piątej pozycji plasował się Rydzek - 122 m (122,2), który aby marzyć o kolejnym złocie, musiał odrobić stratę jednej minuty do Seidla.

Cieślar wylądował na 109,5 m (33.), a Słowiok miał 107 m (42.). Na trasie biegu na 10 km obaj wypadli jeszcze lepiej, Cieślar miał 27. czas, co pozwoliło mu na awans w klasyfikacji końcowej.

Rydzek, który jest znany z tego, że doskonale biega, po starcie narzucił szybkie tempo i po trzech czwartych trasy, na 7,5 km dogonił Seidla.

Razem biegli krótko, po kilkuset metrach na stromym podbiegu Austriak nie wytrzymał tempa, został w tyle, wraz z Rydzykiem do mety zmierzał już tylko Watabe i Braud. Na mecie Seidl zanotował dwudziesty czas, co pozwoliło mu uplasować się na czwartej pozycji.

Na kilkaset metrów przed końcem rywalizacji Niemiec włączył "wyższy bieg", odjechał dwójce rywali w tempie ekspresu i samotnie minął linię mety. Watabe w końcówce go nawet nie gonił, chyba wiedział, że nie ma szans na to, aby mu zagrozić.