PŚ w biathlonie: Fourcade już zapewnił sobie Kryształową Kulę

Francuz Martin Fourcade po raz szósty z rzędu wywalczył Puchar Świata w biathlonie. Tytuł zapewnił sobie na sześć zawodów przed końcem rywalizacji. W piątek, w sprincie na 10 km w południowokoreańskim Pjongczangu, triumfował Austriak Julien Eberhard.

Drugie miejsce wywalczył Amerykanin Lowell Bailey ze stratą 40,7 s. Fourcade uplasował się na trzeciej pozycji ze stratą 45,4 s. Dwaj pierwsi strzelali bezbłędnie, Francuz zanotował dwa pudła.

Grzegorz Guzik uplasował się na 53. miejscu ze stratą 2.18,8, a Łukasz Szczurek zajął 62. lokatę - strata 2.40,7. Obaj Polacy mieli po jednym niecelnym strzale. Rafał Penar w sumie spudłował aż cztery razy i rywalizację zakończył na 102. miejscu.

Słabiej niż się można było spodziewać wypadł drugi w klasyfikacji pucharowej Rosjanin Anton Szypulin. Na strzelnicy zanotował trzy pudła i uplasował się na 23. pozycji ze stratą 1.30,3 do Eberharda.

Fourcade wyrównał osiągnięcie Norwega Ole Einara Bjoerndalena, który także ma w dorobku sześć zwycięstw w klasyfikacji generalnej PŚ, ale nie zdobył ich jedno po drugim.

Francuz znany jest z bezkompromisowej postawy wobec sportowców przyłapanych na dopingu. W tym roku po opublikowaniu raportu McLarena ujawniającego proceder dopingowy w Rosji, zagroził bojkotem mistrzostw świata w Hochfilzen, jeżeli władze światowej federacji nie podejmą stanowczych działań i nie wycofają się z organizacji kolejnych MŚ w tym kraju.