Klimatyczna Wieliczka w poniedziałkowe popołudnie przywitała reprezentację Polski do lat 21. To właśnie ośrodek, który w czasie Euro 2012 gościł Włochów, będzie miejscem przygotowań dla podopiecznych Marcina Dorny przed mistrzostwami Europy do lat 21, które od 16 czerwca tego roku będą odbywać się na polskich stadionach (Kraków, Tychy, Lublin, Kielce, Budgoszcz, Gdynia). Piłkarze już w Wieliczce odczują pierwszą presję związaną z turniejem. Na zgrupowaniu czeka ich kilka sesji medialnych promujących tę imprezę.

 

Dla zawodników to "turniej trampolina". Każdy z nich ma świadomość, że dobra gra na tej imprezie może nie tylko wypromować ich do lepszego klubu, ale przede wszystkim do pierwszej reprezentacji Polski, więc chce to wykorzystać. Zgrupowanie w Wieliczce, poprzedzające mecze towarzyskie z Włochami i Czechami, będzie więc kluczowe dla trenera Dorny i samych piłkarzy. To właśnie ten okres może mieć zasadniczy wpływ na kształt kadry, która w czerwcu będzie przygotowywała się w Arłamowie do Euro U-21 2017.

 

Warto zauważyć, że młodzi Polacy podążają świetnie utartymi ścieżkami. Włosi mieszkając w Wieliczce na Euro 2012 awansowali do finału, gdzie ulegli Hiszpanom (0:4), natomiast Arłamów znakomicie powinni kojarzyć nasi kibice. To właśnie w tym ośrodku kadra Adama Nawałki przygotowywała się do jakże udanego Euro 2016 we Francji. Pokazuje to, że to wręcz idealna droga do sukcesu na turnieju w czerwcu.

 

Ten aspekt to jednak tylko szansa na napisanie pięknego scenariusza. Kluczowa walka o miejsce w wyjściowym składzie rozegra się nie tylko w Wieliczce, w Krakowie z Włochami i w Kielcach z Czechami, ale także na boiskach treningowych. Kibice w pobliskich Myślenicach, gdzie ćwiczy kadra U-21, czekali na Bartosza Kapustkę, Mariusza Stępińskiego czy Jana Bednarka. Piłkarze jednak rozczarowali fanów. Na zajęcia udali się jedynie bramkarze pod wodzą Józefa Młynarczyka. Dorna zawodnikom z pola zafundował krótką przebieżkę po malowniczym wielickim parku. To jednak tylko łagodny wstęp do wyjątkowo ważnego czasu dla tej reprezentacji.

 

Mecz Polska - Włochy już w czwartek od 19:30 w Polsacie Sport.