Rajdowe MŚ: Ogier uniknie kary, skrzynia biegów zgodna z homologacją

Moto

Skrzynia biegów w samochodzie Francuza Sebastiena Ogiera (Ford Fiesta WRC), który w Rajdzie Meksyku, trzeciej rundzie mistrzostw świata zajął drugie miejsce, była prawidłowa i zgodna z homologacją - poinformowała Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA).

Po szczegółowych badaniach przeprowadzonych przez Departament Techniczny FIA w Valleiry, wszystkie zastrzeżenia do samochodu Ogiera, jakie miał Zespół Sędziów Sportowych (ZSS) i komisarz techniczny FIA Jerome Touquet, zostały oddalone.

Czterokrotnemu mistrzowi globu groziła dyskwalifikacja lub kara czasowa. Jego problemy pojawiły się po ponownym badaniu technicznym samochodu na mecie w Meksyku, gdy komisarze FIA stwierdzili nieprawidłowości skrzyni biegów. Ich zdaniem była ona lżejsza, niż przewiduje specyfikacja techniczna WRC.

W tej sytuacji wyniki trzeciej rundy MŚ zostały uznane za oficjalne, ale drugie miejsce Ogiera było wpisane warunkowo.

Skrzynia biegów Forda Fiesty WRC Ogiera i drugiego kierowcy zespołu Estończyka Ott Tanaka zostały zaplombowane i przewiezione do Genewy, gdzie zostały ponownie poddane szczegółowej kontroli. Nie wykazała ona jednak żadnych nieprawidłowości.

Wyniki z Meksyku zostały utrzymane i zatwierdzone przez FIA. Zwyciężył Brytyjczyk Kris Meeke (Citroen DS3 WRC), Ogier zajął drugie miejsce, a trzecie Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC). W klasyfikacji generalnej MŚ (po 3 z 13 rund) liderem jest Ogier z dorobkiem 66 pkt, drugie miejsce zajmuje Fin Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris WRC) - 58 pkt.

Czwartą rundą mistrzostw świata będzie Rajd Korsyki, który odbędzie się w dniach 6-9 kwietnia.